Hashimoto to nazwa przewlekłego limfocytowego stanu zapalnego gruczołu tarczycowego. Schorzenie stopniowo wyniszcza tarczycę i zaburza prawidłowe wytwarzanie hormonów przez ten narząd. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety w średnim wieku.
Rzadziej choroba dotyka dzieci, młodzież i przedstawicieli płci męskiej. Choroba Hashimoto może przez długi czas rozwijać się w ukryciu i nie dawać żadnych charakterystycznych symptomów. Często zdarza się, że pacjenci dowiadują się o chorej tarczycy zupełnie przypadkowo podczas robienia standardowych badań. Kobiety, u których lekarz rozpoznał Hashimoto, mogą mieć zaburzone miesiączkowanie lub trudności z zajściem w ciążę.
Przewlekłe zapalenie tarczycy sprawia, że układ immunologiczny nie działa prawidłowo, co może objawiać się częstym uczuciem senności, zmęczeniem i brakiem energii. Są to sygnały, które mogą świadczyć również o innych mniej lub bardziej poważnych problemach zdrowotnych. Do pozostałych objawów można zaliczyć problemy z koncentracją, wahania nastroju, złe samopoczucie, zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi, zawroty głowy i nieprawidłowy rytm serca.
U chorych można zauważyć także wzrost masy ciała, wypadające włosy lub problemy skórne, np. świąd, suchość skóry, wysypka lub trądzik. Jeśli zaobserwujemy u siebie wyżej wymienione dolegliwości, wówczas powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich badań.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.