Odpowiedni poziom cholesterolu jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Cholesterol uczestniczy w produkcji kwasów żółciowych i hormonów, w syntezie witaminy D, a także usprawnia pracę mózgu.
Z kolei nadmiar takich związków lipidowych jak frakcja LDL, HDL i trójglicerydy, znacznie zwiększa ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Żółć wytwarzana przez wątrobę i magazynowana w pęcherzyku żółciowym chroni organizm ludzki przez szkodliwym wpływem cholesterolu. Zbyt wysokie stężenie zaburza ten proces i sprawia, że w pęcherzyku i drogach żółciowych powstają złogi, czyli tzw. kamienie żółciowe.
Wyniki badań, które zostały opublikowane w brytyjskim czasopiśmie medycznym "BMJ" potwierdziły, że 80 proc. kamieni wykrytych w organizmach pacjentów z krajów zachodnich stanowią kamienie żółciowe. Na tego rodzaju problemy zdrowotne najbardziej narażone są osoby będące na diecie bogatej w tłuszcze nasycone, cukry proste i produkty wysokoprzetworzone. Deficyt cennych kwasów nienasyconych kwasów tłuszczowych również przyczynia się do tworzenia złogów w drogach żółciowych.
Złogi cholesterolowe dzielimy na barwnikowe i mieszane. Zależy to od proporcji zawartych w nich elementów, takich jak cholesterol, barwniki żółciowe, białka i jony nieorganiczne. Jak wynika z badań statystycznych, problem kamieni żółciowych dotyka coraz więcej osób z całego świata. Dyslipidemia, czyli nieprawidłowy poziom lipidów i lipoprotein w krwiobiegu w rezultacie powoduje tworzenie się kamieni. Do innych czynników ryzyka tworzenia się kamieni można zaliczyć: nadmiar tłuszczu trzewnego, wiek i płeć pacjenta, cukrzycę, uwarunkowania genetyczne, czynniki hormonalne, otyłość i niską aktywność fizyczną.
Objawem, który może świadczyć o kamicy żółciowej jest tzw. kolka żółciowa. W tym przypadku chory skarży się na bardzo silny, napadowy ból w górnej części brzucha lub w nadbrzuszu. Bóle mogą promieniować do prawej łopatki lub do prawego barku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.