Skąd biorą się i jakie właściwości mają tłuszcze trans?
Tłuszcze trans to nienasycone kwasy tłuszczowe, które są zbudowane wiązań chemicznych typu trans. Występują naturalnie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, śmietana, masło i tłusty ser czy mięso. Tworzą się również podczas obróbki technologicznej żywności w wyniku utwardzania olejów roślinnych, które z płynnej konsystencji przechodzą w stan stały.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zarówno przemysłowe, jak i naturalne tłuszcze trans wpływają niekorzystnie na naszą kondycję zdrowotną. Ich nadmiar w codziennej diecie zwiększa stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu. Mogą również obniżać poziom dobrej frakcji HDL w organizmie. Z kolei zaburzona gospodarka lipidowa jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, ataku mięśnia sercowego i udaru mózgu. Warto pamiętać, że wysoka konsumpcja tłuszczów trans sprzyja także gromadzeniu się nadmiaru tkanki tłuszczowe i zachorowaniu na insulinooporność.
Jak uniknąć tych szkodliwych tłuszczów?
Najwięcej izomerów trans znajdziemy w potrawach smażonych w głębokim tłuszczu i wysokoprzetworzonej żywności. Najbogatszym źródłem tych niebezpiecznych dla zdrowia tłuszczów są takiej produkty jak: fast foody, słodkie wyroby cukiernicze, gotowe sosy, zupach w proszku, wyroby garmażeryjne, chipsy, serki topione czy przetworzone mięso. Warto pamiętać, że w żywności zawierającej tłuszcze trans, nierzadko znajdziemy również sporo cukru i soli, rafinowane ziarna zbóż, tłuszcze nasycone oraz inne szkodliwe dodatki.
Jeśli podczas robienia zakupów zdarza nam się sięgać po wcześniej wspomniane artykuły spożywcze, powinniśmy uważnie czytać ich skład obecny na etykiecie lub na opakowaniu. Unikać należy przede wszystkim tych, które zawierają "częściowo utwardzony tłuszcz", bo właśnie pod tą nazwą kryją się izomery trans kwasów tłuszczowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.