Zarówno rano tuż po przebudzeniu, jak i przez resztę dnia każdy z nas powinien regularnie sięgać po wodę. Jak się jednak okazuje, nie w każdej sytuacji picie wody dobrze wpływa na naszą kondycję zdrowotną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaniem niektórych ekspertów wypicie jednej lub dwóch szklanek zaraz przed pójściem spać może wpływać niekorzystnie na prawidłowy cykl nocnego odpoczynku. Wprawdzie dostarczenie odpowiedniej ilości płynów do organizmu w godzinach wieczornych zapewni właściwe nawodnienie naszego ciała w nocy, ale należy pamiętać, że właśnie o tej porze mamy zdecydowanie mniejszą potrzebę oddawania moczu. Dzięki temu jesteśmy w stanie bez przerwy przespać 6-8 godzin.
Czytaj też: Niszczy mózg i wątrobę. Zwiększa ryzyko demencji
Jeśli nie zachowamy odpowiedniego odstępu czasu pomiędzy zaśnięciem a wypiciem wody, mogą pojawić się nocne pobudki i nieprzewidziane wizyty w toalecie. Ponadto zaburzony sen zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca, nadciśnienia tętniczego i wpływa niekorzystnie na prawidłowy poziom cholesterolu w krwiobiegu. Jak podkreśla podczas rozmowy z portalem Health Clevelandclinic Jessica Vensel Rundo, która jest znaną na całym świecie specjalistką od zaburzeń snu, ostatnią szklankę wody należy wypić nie później niż dwie godziny przed położeniem się do łóżka.
Ekspertka dodaje, że należy również unikać spożywanie zbyt dużej ilości wody i innych napojów przed snem. Warto dodać, że picie ciepłej wody to jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na pozbycie się toksyn i usprawnienie procesów trawiennych. Spożywanie jej w godzinach wieczornych pomaga optymalnie nawodnić organizm podczas nocnego odpoczynku. Poza tym ciepła woda pomaga złagodzić skurcze i bóle żołądka.