Ta substancja może być oznaczona na etykiecie symbolami E127 i CI 45430. Erytrozynę znajdziemy również pod nazwami takimi jak: czerwień FD&C3 , czerwień kwasanowa 51 oraz erytrozyna B. Występuje ona w postaci soli sodowej i łatwo rozpuszcza się w wodzie.
Jednym z zastosowań erytrozyny jest podkreślenie barwy wiśni koktajlowych. Erytrozyna dodawana jest również do cukierków, galaretek, żelów dekoracyjnych, tortów, ciasta biszkoptowego, herbatników oraz osłonek na kiełbasy. Barwione są nią także drinki alkoholowe i bezalkoholowe.
Erytrozyna znajduje swoje zastosowanie również przy produkcji kosmetyków. Ten barwik zawierają róże do policzków, pasty do zębów oraz inne kolorowe kosmetyki. Występuje także w przemyśle medycznym jako barwnik do różnego rodzaju tabletek. Wykorzystuje się ją także przy produkcji tuszu do drukarki i kleju do protez.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Niestety, jest to dodatek, który nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia. Erytrozyna może wpływać negatywnie na funkcjonowanie wątroby, żołądka i serca. Poza tym może powodować problemy ze zdolnościami rozrodczymi, nasilać objawy astmy lub powodować wysypkę. Nadmierne spożycie erytrozyny w produktach spożywczych może powodować u dzieci problemy z koncentracją i nadpobudliwość.
Duże stężenie tego barwnika w organizmie człowieka może zaburzać prawidłowe działanie tarczycy, co wiąże się z niewłaściwym metabolizmem jodu. Ten pierwiastek śladowy odgrywa ważną rolę w naszym organizmie, wspierając odpowiednie funkcjonowanie tarczycy, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią podaż.
Erytrozyna może mieć też związek z rozwojem chorób nowotworowych dlatego jest zakazana w Stanach Zjednoczonych i Norwegii. Natomiast w krajach Unii Europejskiej stosowanie tego barwnika w przemyśle spożywczym podlega sporym ograniczeniom.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.