Fasola tonka inaczej bób tonka, fasola tonkińska lub fasola tonkini to owoc drzewa tonkowca. Ta egzotyczna odmiana fasoli pochodzi z ameryki Środkowej i Południowej, rośnie w lasach Amazonii, a z wyglądu przypomina rodzynki. Dodaje się ją do różnego rodzaju deserów i wykorzystuje do produkcji perfum.
Wyróżnia się charakterystycznym i intensywnym zapachem. Woń tej rośliny to mieszanka cynamonu, migdałów, wanilii, goździków z nutką pieprzu. Za zapach bobu tonka odpowiada organiczny związek chemiczny o nazwie kumaryna.
Wyniki badań naukowych udowodniły, że nadmierne spożywanie tej substancji może zaburzać prawidłową pracę naszej wątroby, a nawet doprowadzić do marskości lub nowotworu tego narządu. Jak potwierdził niemiecki naukowiec dr Dirk z Lachenmeier Chemical and Veterinary Investigation Laboratory w Karlsruhe, kumaryna może być równie niebezpieczna dla wątroby jak alkohol.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oficjalnie uznała fasolę tonka za produkt niebezpieczny dla organizmu. Z tego względu w Stanach Zjednoczonych zabroniono jej sprzedaży. Przepisy prawne Unii Europejskiej określają, że 1 kg produktu może zawierać maksymalnie 2 mg kumaryny. Zdaniem ekspertów dawka niezagrażająca zdrowiu to 0,1 mg kumaryny na kilogram masy ciała.