Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale jak się okazuje, kolacja jest równie istotna, bo od niej zależy jakość naszego nocnego odpoczynku i co za tym idzie - samopoczucie na następny dzień.
Jak twierdzą eksperci żywieniowi z całego świata, jedzenie zbyt późnej kolacji nie jest zbyt dobrym pomysłem. Ostatni posiłek nie powinien być spożywany później niż dwie godziny przed pójściem spać.
Zobacz także: Najlepszy wybór na kolację. Spalisz ją podczas snu
Zdaniem dietetyków najodpowiedniejszy czas na przyjmowanie pokarmów jest pomiędzy godzinami 6:00 a 19:00. Poza tym najbardziej korzystny dla zdrowia jadłospis jest podzielony na 4-6 mniejszych posiłków. Ważne jest również, żeby najwięcej zjeść w pierwszej połowie dnia, dzięki temu odpowiednio zasilimy nasze ciało przez cały dzień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z kolei wieczorem nie należy także sięgać po tłuste, smażone, zbyt pikantne, ciężkostrawne, wysokokaloryczne i zbyt obfite potrawy. W przeciwnym razie znacznie wzrasta ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości, pojawienia się problemów z zaśnięciem, a nawet chorób nowotworowych.
W naszej kolacji nie powinny znajdować się żywność wysokoprzetworzona oraz produkty obfite w cukier, sól i tłuszcze nasycone i wyprodukowane na bazie pełnego mleka. W późnych godzinach wieczornych nie należy także jeść czerwonego mięsa i oleju kokosowego.
Zobacz także: Zakazane na kolację. Ich spożycie grozi nocnym zawałem
Jeśli chcemy uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych, nasz ostatni posiłek w ciągu dnia powinien zawierać produkty beztłuszczowe, czerwone, ciemnozielone i pomarańczowe warzywa oraz niskokaloryczne owoce takie jak jagody, arbuz czy papaja.
Można sięgnąć po chude mięso drobiowe, jajka, owoce morza, orzechy, artykuły spożywcze na bazie soi, nasiona, orzechy i rośliny strączkowe. Pamiętajmy jednak, żeby pod żadnym pozorem nie przejadać się pod koniec dnia i spożywać te produkty w rozsądnych ilościach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.