Brak snu to wyjątkowo groźny stan, który może skutkować szeregiem negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Niewyspanie zwiększa ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób, w tym cukrzycy, otyłości, chorób serca, a także miażdżycy. Powoduje też problemy z koncentracją, wywołuje rozdrażnienie i pogorszenie nastroju. Sprzyja rozwojowi stanów zapalnych w organizmie.
Co więcej, niedobory snu zwiększają ryzyko choroby Alzheimera, a dr Gordon Wong Tin-chun, profesor nadzwyczajny na wydziale anestezjologii University of Hong Kong, udowodnił podczas swoich badań, że gdy brak snu trwa przez dłuższy czas, może powodować uszkodzenia w naszym DNA. Osoby, które nie sypiają dobrze, mają w swoim DNA o 30 proc. więcej zmian niż te, które w swoim rytmie dobowym uwzględniają 7-8 godzin snu.
Aby zadbać o jakość naszego snu, warto wiedzieć, co ją poprawia, a co pogorsza. Dietetyczka Pippa Campbell uważa, że ogromne znaczenie mają tu dania, które spożywamy na kolację.
Nie jedz słodyczy ani produktów zawierających skrobię przed snem. Zwiększasz wówczas ryzyko, że twoje nadnercza zaczną pracować i spowodują niespokojny sen lub pobudkę o trzeciej nad ranem – skomentowała ekspertka.
Dietetyczka podkreśla też, że osoby chorujące na cukrzycę, przed snem powinny postawić na dania składające się przede wszystkim z białka i tłuszczów. Campbell nie poleca też owoców i produktów zawierających kofeinę. Wskazuje przy tym, że stężenie cukru we krwi powinno być przed snem na tym samym poziomie, dlatego kolacja nie może powodować wahań glukozy.
Nigdy nie jedz słodkich lub bogatych w węglowodany produktów, które nie zawierają w składzie błonnika, zdrowych tłuszczów czy białka. Nie polegaj na kofeinie i słodkich przekąskach. Zamiast tego wybierz wysokobiałkowy posiłek z minimalną ilością węglowodanów – zaleca znana dietetyczka.
Warto posłuchać jej rad, by nie budzić się każdego dnia zmęczonym i pozbawionym energii.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie