Dlaczego warto jeść ziemniaki?
Ogromna popularność ziemniaków w naszym kraju wynika przede wszystkim z tego, że można z nich bardzo łatwo przygotować wiele smacznych potraw. Zaliczamy do nich m.in.: frytki, puree, placki ziemniaczane, kopytka, knedle, kluski śląskie, zapiekankę czy babkę ziemniaczaną. Po te warzywa warto sięgać nie tylko ze względu na ich smak, ale również z powodu wielu cennych składników, jakie zawierają.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ziemniakach znajdziemy: witaminę C, witaminy z grupy B, fosfor, cynk, wapń, miedź, magnez, żelazo, potas, sód, polifenole, karotenoidy, związki fenolowe oraz węglowodany. Bulwy ziemniaka składają się przede wszystkim z wielocukru, jakim jest skrobia oporna, która jest zbudowana z amylopektyny i amylozy. Wyniki przeprowadzonych dotychczas badań naukowych potwierdzają, że regularne sięganie po warzywa bogate w skrobię zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu raka jelita grubego. Poza tym substancja ta pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie cukru i złego cholesterolu LDL w krwiobiegu.
Produkty, z którymi nie należy łączyć ziemniaków
Jednym z najpopularniejszych dań obiadowych, które goszczą na polskich stołach, jest połączenie ziemniaków z kotletem mielonym lub schabowym. Zdaniem ekspertów węglowodany występujące w parze z białkiem pochodzenia zwierzęcego wpływają niekorzystnie na nasz układ trawienny i mogą wywoływać takie dolegliwości jak zgaga, wzdęcia, odbijanie i uczucie ciężkości w jamie brzusznej. Potrawa składająca się z tłustego mięsa i ziemniaków sprzyja procesom gnilnym i fermentacyjnym w jelitach, co nierzadko skutkuje pojawieniem się zaparć i gazów.
Inne połączenie, którego zdecydowanie powinniśmy unikać to ziemniaki z dodatkiem masła. Takie danie dostarcza do organizmu znaczne ilości pustych kalorii i funduje nam dodatkowe kilogramy, prowadząc tym samym do rozwoju nadwagi i otyłości. Poza tym podnosi poziom glukozy w krwiobiegu i zmusza trzustkę do wzmożonej pracy.