To oczywiste, że w trakcie ciepłych dni powinniśmy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Okazuje się, że jeszcze bardziej musimy uważać wtedy, gdy przyjmujemy niektóre leki. Wszystko dlatego, że grozi nam reakcja fototoksyczna lub fotoalergiczna.
Lista leków, które w połączeniu ze słońcem mogą wywołać niepożądane skutki, jest naprawdę długa. Niestety, jeżeli nie zadbamy o odpowiednie postępowanie, to możemy nabawić się sporych problemów.
Możliwe jest wystąpienie reakcji fototoksycznej. To połączony efekt promieniowania słonecznego i substancji zwiększających wrażliwość skóry na promienie ultrafioletowe. Takie substancje mogą być zawarte w lekach, suplementach, ale i nawet pokarmach
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odczyn fototoksyczny pojawia się krótko po ekspozycji na słońce odsłoniętej części skóry. Serwis medonet.pl zauważa, że może być mylony z oparzeniem słonecznym, bo objawy są podobne - zaczerwienienie, rumień, obrzęk czy pęcherze.
Jeżeli chodzi o reakcję fotoalergiczną, to pojawia się ona znacznie później niż odczyn fototoksyczny. "Zmiany alergiczne są w postaci świądu oraz grudek wypełnionych osoczem.
Mogą być wywołane nie tylko lekami czy suplementami, ale również kosmetykami czy kremami (także przeciwsłonecznymi), zawierającymi uczulające substancje" - wyjaśnia wspomniany serwis.
Jakie leki wchodzą w reakcje z promieniami UV?
Jakich leków nie należy przyjmować w trakcie przebywania na słońcu?
Ze względu na wchodzenie w reakcję z promieniami UV odstawić na bok należy m.in. leki psychiatryczne, neurologiczne, przeciwgrzybicze, przeciwcukrzycowe, leki stosowane przez pacjentów z choroby układu sercowo-naczyniowego oraz leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli ibuprofen, naproksen czy ketoprofen.
Im dłużej przebywamy na słońcu, tym większe ryzyko, że u osoby podatnej i przyjmującej określone leki, reakcja fototoksyczna wystąpi i będzie ostrzejsza. Rolę tutaj odgrywają: dawka ekspozycyjna oraz czas ekspozycji. Choć kremy z filtrem SPF są wysoce skuteczne i zaleca się je wszystkim (bez względu na to czy przyjmują leki, czy nie), nie są antidotum i w przypadku stosowania pewnych leków należy kryć się przed słońcem niezależnie od stosowania kremów ochronnych - mówił jakiś czas temu w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Bartosz Fiałek, reumatolog, popularyzator wiedzy medycznej i zastępca dyrektora ds. medycznych SPZZOZ w Płońsku.