Alkohol
Łącznie kawy z napojami zawierającymi procenty nie jest dobrym pomysłem. Obecna w kawie kofeina to stymulant, który maskuje działanie depresantu, jakim jest alkohol. Połączenie tych dwóch trunków może zaburzać prawidłową reakcję naszego organizmu na alkohol. Mamy wtedy złudne wrażenie, że możemy więcej wypić, co w rezultacie prowadzi do przedawkowania alkoholu i jego wielu niebezpiecznych skutków. Z kolei, jeżeli sięgamy po kawę, żeby wytrzeźwieć, pamiętajmy, że kofeina nie wpływa metabolizm alkoholu, który zachodzi w wątrobie.
Żelazo
Żelazo hemowe można znaleźć w czerwonym mięsie i rybach. Z kolei żelazo niehemowe jest obecne w produktach roślinnych takich jak nasiona roślin strączkowych, jajka, zielone warzywa, orzechy, soczewica, soja, makaron pełnoziarnisty i razowe pieczywo. Odpowiednia podaż obu rodzajów żelaza jest bardzo istotna dla naszego zdrowia. Niestety połączenie kawy z żywnością bogatą w żelazo niehemowe wpływają niekorzystnie na przyswajanie tego pierwiastka przez nasz organizm. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby będące na diecie wegetariańskiej.
Cynk
Cynk to mikroelement niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdziemy go w takich produktach jak fasola, czerwone mięso, orzechy, pestki dyni, ryby, groch czy ostrygi. Jeśli chcemy uniknąć deficytu cynku, nie powinniśmy popijać kawą żywności tego rodzaju żywności. Dotyczy to nie tylko napoju zawierającego kofeinę, ale również kawy bezkofeinowej. W obu tych produktach znajdziemy garbniki, które ograniczają wchłanianie cynku i innych cennych minerałów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nabiał
Popijane kawą potraw zawierających nabiał nie wpływa znacząco na naszą kondycję zdrowotną, ale niestety zaburza prawidłowe wchłanianie wapnia z pożywienia. Jedna kawa nie doprowadzi do niedoboru tego cennego pierwiastka, ale więcej niż trzy kawy wypite w ciągu dnia mogą wpłynąć niekorzystnie na jego stężenie w organizmie.