Sól
Nie bez powodu sól jest potocznie nazywana "białą śmiercią". Jej nadmiar w codziennej diecie zwiększa ryzyko rozwoju kamicy nerek, nowotworu żołądka, osteoporozy oraz dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, w tym nadciśnienia. Szczególnie pacjenci ze zbyt wysokim ciśnieniem powinni ograniczyć spożywanie soli. Zdaniem National Health Service nie należy przekraczać dawki wynoszącej 5-6 gramów w ciągu doby. Pamiętajmy, że ta szkodliwa substancja znajduje się nie tylko w naszej solniczce, ale także wielu produktach spożywczych. Są to m.in. konserwy mięsne i rybne, wędliny, żółte sery, płatki śniadaniowe, pieczywo, chipsy, fast food oraz gotowe dania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Napoje gazowane
Napoje gazowane i niskiej jakości soki owocowe bardzo często zawierają znaczne ilości cukru. Lekarze od dawna ostrzegają, że wysokie stężenie cukru w organizmie sprzyja gromadzeniu się tłuszczu w naczyniach krwionośnych, co powoduje ich zwężenie i podnosi ryzyko miażdżycy. Poza tym, tego rodzaju trunki podnoszą też ciśnienie krwi. Najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia bywają słodkie napoje gazowane z dodatkiem kofeiny.
Produkty wysokoprzetworzone
Żywność przetworzona jest bogatym źródłem soli, rafinowanych węglowodanów, cukru i syropu glukozowo-fruktozowego. Dlatego spożywanie tego typu produktów powinno się ograniczyć do minimum lub całkowicie wyeliminować ze swojej diety. Dotyczy to nie tylko pacjentów z nadciśnieniem, ale również osób zdrowych.
Alkohol
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że nadmiar alkoholu wpływa niekorzystnie na naszą wątrobę. Poza tym, regularne sięganie po procentowe trunki prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych, zaburzając tym samym prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby, u których kardiolog zdiagnozował nadciśnienie.
Kawa
Wprawdzie regularne picie kawy nie prowadzi do nadciśnienia tętniczego, ale osoby cierpiące z powodu tego schorzenia powinny ją ograniczyć. Eksperci zalecają, żeby w ciągu doby nie pić więcej niż cztery filiżanki. Z kolei osoby, które spożywają kawę sporadycznie i chorują na nadciśnienie, powinny wyeliminować ją z jadłospisu.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.