Żyjemy w ciągłym biegu. Mało śpimy, jesteśmy codziennie narażeni na stres, ciągle brakuje nam czasu. To powoduje, że chętniej zamawiamy jedzenie, żywimy się w barach szybkiej obsługi, a zamiast zbilansowanego posiłku przygotowanego w domu wybieramy hamburgera z frytkami i gazowanym napojem. Naukowcy ostrzegają – taki tryb życia naraża nas na rozwój wielu groźnych chorób, w tym raka.
Zobacz także: Najgorsza herbata. Może uszkodzić jelita i mózg
W naszym codziennym menu najważniejsze jest śniadanie. W końcu to posiłek, który ma zapewnić energię na cały dzień. Jajecznica na bekonie? Nigdy w życiu! Jak podają badacze z Tufts University już jeden plasterek bekonu dziennie może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego. Podobnie działa brak produktów pełnoziarnistych w diecie, które są przecież jednym z najlepszych źródeł błonnika pokarmowego.
Naukowcy dodają też, że do czynników ryzyka należy spożywanie zbyt małej ilości warzyw i owoców oraz nabiału. Niewskazane jest również jedzenie czerwonego mięsa, wysokoprzetworzonej żywności czy picie słodzonych napojów gazowanych.
Dane są zatrważające. Naukowcy z Department of Nutritional Sciences w Rutgers University potwierdzili, że już 10 proc. żywności przetworzonej w diecie, zwiększa o 14 proc. ryzyko przedwczesnego zgonu.
Zobacz także: Szkodliwe gatunki ryb. Nie jedz ich
To jednak nie koniec złych wiadomości. Badanie National Health and Nutrition Examination Survey trwające trzy lata wyraźnie wskazuje na to, że dieta bogata w produkty takie jak hamburgery czy frytki powoduje co roku 80 tys. nowych przypadków raka. Taki model żywienia zwiększa ryzyko otyłości, a ta z kolei może przyczyniać się do rozwoju nowotworów wątroby, prostaty, jelit, pęcherzyka żółciowego, szyjki macicy, jajników czy nowotworów układu chłonnego.
Zobacz także: 5 najczęściej ignorowanych objawów raka
Na śniadanie zdecydowanie lepiej wybrać żywność organiczną niż tę pełną konserwantów, tłuszczów i cukru.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.