Jedzony regularnie zwiększa odporność organizmu i wykazuje działanie przeciwbakteryjnie. Chroni nas przed infekcjami, a także zmniejsza ryzyko zawału i udaru mózgu. Jest też polecany w diecie osób chorujących na nadciśnienie. Związki, które znajdziemy w czosnku wykazują również działanie przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Może być wykorzystywany wspomagająco przy leczeniu grypy lub przeziębienia. Pomaga zbić gorączkę, ułatwia odkrztuszanie, ale też pomaga zmniejszyć ból gardła i towarzyszące infekcjom duszności. Co więcej, ta przyprawa zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy.
By wykorzystać jej wszystkie prozdrowotne właściwości, warto jeść dwa ząbki czosnku dziennie. Niestety, nie każde będzie mógł z nich skorzystać. Jest na liście zakazanych produktów pacjentów zmagających się z ostrym nieżytem jelit oraz żołądka - może nasilać ból. Powinny go unikać również osoby z chorobami wątroby, zakrzepicą i niskim ciśnieniem.
Co ciekawe, czosnek wcale nie jest niedozwolony w diecie ciężarnych kobiet. Panie spodziewające się dziecka powinny jednak zachować umiar i nie przekraczać zalecanej dawki dwóch ząbków czosnku dziennie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.