Przy zakrzepicy nie zawsze występują wszystkie symptomy. Czasami pojawiają się tylko niektóre objawy lub w początkowym stadium choroby nie pojawiają się wcale. W przypadku gdy schorzenie dotyczy żył umiejscowionych bardzo głęboko, zakrzepicę ciężko zdiagnozować, co zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Główny objaw zakrzepicy to obrzęk, któremu towarzyszy ból. W większości przypadków symptomy obejmują kostki, uda lub łydki. Obrzęk może zaatakować całą kończynę dolną i dochodzić aż do palców.
Przy zakrzepowym zapaleniu żył głębokich pojawia się zaczerwienienie, większa czułość chorej części nogi oraz nasilający się ból, który pojawia się podczas chodzenia, zginania lub jakiegokolwiek ruchu kończyny. Poza tym zakrzepicy może towarzyszyć gorączka i przyśpieszona akcja serca.
Bardzo częstym objawem sygnalizującym rozwój zakrzepicy jest ból w klatce piersiowej, podobny do tego, który występuje podczas zawału serca. Ból ten mogą potęgować głębokie wdechy powietrza. Zakrzep znajdujący się w płucach powoduje, że serce bije nienaturalnie szybko. Dzieje się tak ponieważ organizm stara się nadrobić opóźnienia oraz braki w procesie dostarczania tlenu do tkanek.
Zator w płucach może także powodować dziwny suchy kaszel. Jeżeli podczas kaszlu pojawia się krew w odkrztuszanej plwocinie, wtedy niezwłocznie należy zadzwonić po pogotowie. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy ze wzrokiem, zawroty głowy oraz trudności z utrzymaniem równowagi.
Niekiedy zakrzepicy mogą towarzyszyć symptomy, które przypominają zatrucie pokarmowe, takie jak: wymioty i bóle brzucha. Są to objawy ostrzegające przed zakrzepem w okolicach jamy brzusznej.
Żadnych z wyżej wymienionych objawów nie wolno lekceważyć i w przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej pójść do lekarza lub zadzwonić po pogotowie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.