Osoby cierpiące z powodu bólu stawów powinny wyeliminować ze swojej diety produkty spożywcze zakwaszające organizm i przyczyniające się do rozwoju stanów zapalnych.
Jednym z nich jest cukier. Zdaniem ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia ten dodatek do żywności osłabia naszą odporność i zwiększa produkcję kwasu mlekowego, który może zaostrzać dolegliwości bólowe i podnosić ryzyko poważnych schorzeń.
Żeby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych, powinniśmy nie tylko ograniczać dodawanie cukru do kawy czy herbaty, ale także zrezygnować ze spożywania słodyczy i napojów gazowanych. W trosce o nasze stawy, podczas robienia zakupów należy upewnić się, że dany produkt nie ma w swoim składzie syropu glukozowo-fruktozowego, syropu kukurydzianego i sporych ilości cukru.
Kolejne produkty, które należy wykluczyć z diety to: czerwone mięso, żywność wysokoprzetworzona i niektóre oleje roślinne. Tłuszcze zwierzęce zaburzają proces wchłaniania białek niezbędnych do prawidłowego rozwoju i budowy naszych stawów. Sztuczne barwniki i konserwanty obecne w przetworzonej żywności, również zwiększają ryzyko zapalenia stawów.
W oleju słonecznikowym i kukurydzianym znajdziemy nadmierne ilości kwasów omega-6. Prawidłowa proporcja kwasów omega-6 względem kwasów omega-3 powinna wynosić 2 do 1. W przeciwnym razie, w organizmie mogą pojawić się stany zapalne.
Kiedy grillujemy lub smażymy potrawy, podczas procesu obróbki termicznej wytwarza się akrylamid, toksyczna substancja, która może powodować stany zapalne w naszym organizmie. Dlatego smażone i grillowane mięso powinno zniknąć z diety pacjentów z chorymi stawami.
Osoby cierpiące na choroby stawów powinny wykluczyć ze swojego codziennego menu warzywa należące do rodziny psiankowatych (bakłażan, papryka, pomidory i ziemniaki). Obecna w nich solanina sprzyja rozwojowi stanów zapalnych.
Przy dolegliwościach bólowych związanych ze stawami warto sięgać po żywność, która łagodzi objawy stanów zapalnych oraz odkwasza i wzmacnia nasz organizm. Można do nich zaliczyć takie produkty jak kefir, maślanka, jogurt, rośliny strączkowe, makaron i pieczywo pełnoziarniste, oliwa z oliwek, ryby, czosnek, brokuły, sałata, ogórek, jagody, ciemne winogrona i żurawina.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.