Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) powinni przede wszystkim wyeliminować lub ograniczyć do minimum spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, jak również żywności zawierającej tłuszcze utwardzone trans oraz histaminę i pozostałe aminy biogenne. Chory powinien unikać serów topionych i pleśniowych, wędlin, tłustego mięsa, fast foodów i dań typu instant.
Szkodliwe może być także mięso nieprzetworzone, w którym znajdziemy końcowe produkty zaawansowanej glikacji (AGE). Wyniki licznych badań naukowych potwierdziły, że zbyt wysokie stężenie tych substancji chemicznych w krwiobiegu zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, opóźnia gojenie się ran i potęguje objawy stanów zapalnych. Poza tym smażenie, grillowanie i pieczenie zwiększa zawartość AGE w produktach mięsnych.
RZS nie oznacza, że należy całkowicie wykluczyć z diety zupy przygotowywane na mięsie czy kościach, jednak lepiej nie jeść tego rodzaju potraw zbyt często. Najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie wywarów na bazie warzyw, ponieważ zupy jarskie nie przyśpieszają rozwoju choroby.
Do produktów, które mogą zaostrzać dolegliwości związane ze stawami, można również zaliczyć: pomidory, rośliny strączkowe, bakłażan, paprykę i owoce cytrusowe. One też zawierają histaminę. Organizm osoby cierpiącej na RZS produkuje znaczne ilości tej substancji i w ten sposób broni się przed stanem zapalnym. Nadmiar histaminy może zaostrzyć objawy schorzenia.
Zbyt częste spożywanie herbaty, syropów owoców bogatych w cukier, kawy, alkoholu, ciast, słodyczy i napojów gazowanych również może poważnie zaszkodzić choremu. Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów warto sięgać po produkty pełnoziarniste, tłuste ryby morskie, owoce, warzywa i wodę o dużej zawartości minerałów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.