Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) jest bardzo charakterystyczną rośliną nie tylko ze względu na swoje żółte małe kwiaty, ale i zapach który wydziela. Jest on bardzo mocny i gorzki. Wszystko za sprawą olejku eterycznego, który wydziela roślina. Jego głównym składnikiem jest silnie trujący związek – tujon. Z tego względu Unia Europejska zakazała, by stosować to zioło doustnie. Dopuszczalne jest wyłącznie użycie zewnętrzne.
Co ciekawe, zapach, który roznosi wrotycz to doskonała broń w walce z komarami, kleszczami, molami, muchami i mszycami, gdyż skutecznie odstrasza on tych niechcianych intruzów. Wystarczy, że rozetrzesz wrotycz w rękach i natrzesz nim skórę. Pamiętaj jednak, by potem dokładnie umyć ręce.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Zioło możesz również zalać gorącą wodą i poczekać aż ostygnie. Miksturę przelej wówczas do buteleczki z atomizerem i spryskaj roztworem całe ciało. Pamiętaj, że gdy chcesz użyć już gotowy olejek eteryczny z tej rośliny, to przed zastosowaniem rozcieńcz go w oleju. Proporcje to 15 kropli olejku na 1/5 szklanki oleju.
Wrotycz ma też inne zastosowania.
W postaci preparatów alkoholowych, stosowany bezpośrednio na skórę pomaga zwalczyć wirusa opryszczki, łagodzi ból stawów, wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów oraz artretyzmu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl