Spożywanie alkoholu podnosi poziom trójglicerydów we krwi
Według niektórych doniesień niewielkie dawki alkoholu mogą podnieść poziom dobrego cholesterolu HDL we krwi. Jest to jednak działanie krótkotrwałe.
Czytaj też: Skutki niepicia alkoholu
Inna teoria głosi, że alkohol w małych ilościach obniża zły cholesterol LDL. Niestety, prawda jest taka, że alkohol dostarcza do organizmu puste kalorie, co wpływa na podwyższenie złego cholesterolu. Poza tym, jak wynika z badań amerykańskich badaczy, nawet małe ilości alkoholu, zwiększają ilość trójglicerydów w organizmie.
Czytaj też: Najgorszy alkohol. Lepiej go nie pić
Trójglicerydy to estry glicerolu i kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla naszego organizmu. Te związki dostarczają i magazynują potrzebną nam energię. Jednak gdy stężenie trójglicerydów jest zbyt wysokie, wówczas wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń.
Nadmiar tych organicznych związków chemicznych może przyczynić się do miażdżycy, chorób układu sercowo-naczyniowego, ostrego zapalenia trzustki, otyłości i cukrzycy. Dlatego właśnie przy zbyt wysokim poziomie trójglicerydów powinno się odstawić spożywanie napojów alkoholowych.
Czytaj też: Czy po szczepieniu można pić alkohol?
Warto również dodać, że regularne picie alkoholu może prowadzić do uzależnienia, rozwoju chorób nowotworowych i marskości wątroby.