Jedzenie mięsa zwiększa ryzyko chorób serca
Dr Stanley Hazen z kliniki w Cleveland wraz z grupą naukowców przeprowadzili badanie, z którego wynika, że wysokie spożycie mięsa nie tylko wpływa negatywnie na funkcjonowanie nerek i zwiększa ryzyko rozwoju raka jelit.
Czytaj także: Po podgrzaniu stają się rakotwórcze. Unikaj ich
Dr Hazen wyjaśnia, że stoi za tym N-tlenek trimetyloaminy (TMAO) powstający w procesie trawienia, który może przyczyniać się do zwiększenia krzepliwości krwi. To czynnik wpływający na powstawania udaru mózgu czy zawału serca. TMAO powstaje w jelitach. Bakterie jelitowe wytwarzają ten związek podczas metabolizowania lecytyny, choliny i karnityny. Jest w nie bogate zwłaszcza czerwone mięso. Ale znajdują się również w jajkach czy pełnotłustym mleku.
Zobacz także: Zjedz na kolację. Tej nocy wyśpisz się jak dziecko
Naukowcy podkreślają jednak, że ich badania dotyczą mięsa czerwonego. Natomiast badacze nie wykazali, żeby białe mięso, takie jak indyk czy kurczak powodowały podobne problemy ze zdrowiem.
Jest jednak w tym wszystkim i dobra wiadomość. Już miesiąc bez jedzenia mięsa sprawia, że ryzyko zachorowania na choroby serca jest na takim poziomie, jak u osób, które są na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Ale poziom TMAO u osób jedzących mięso jest o 10 razy wyższy niż u osób niejedzących mięsa wcale. Co ciekawe poziom TMAO mogą podnosić również suplementy z zawartością choliny, karnityny i lecytyny.
Zobacz także: Lepiej ich nie kupować. Są toksyczne
Badanie zostało opublikowane w ”Journal of Clinical Investigation”. Warto podkreślić, że to nie pierwsze badanie, które wskazuje na szkodliwość nadmiernej konsumpcji mięsa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.