Mechanizm zawału serca
Zawał serca występuje, gdy dochodzi do częściowej lub całkowitej blokady jednej z tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do mięśnia sercowego. Blokada ta jest zazwyczaj wynikiem procesu miażdżycowego, w którym płytki tłuszczowe osadzają się na ścianach tętnic i z czasem mogą się oderwać, doprowadzając do powstania zakrzepu.
Zobacz także: Trucizna dla serca. Ryzyko zawału rośnie o 20 procent
Gdy zakrzep całkowicie zablokuje tętnicę, doprowadza to do niedokrwienia określonego obszaru mięśnia sercowego, co w konsekwencji prowadzi do zawału.
Czynniki ryzyka zawału serca
Wśród bezpośrednich czynników ryzyka zawału serca wymienia się miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz nadwagę i otyłość. Na wszystkie wymienione czynniki mamy wpływ, choć - rzecz jasna - czynniki genetyczne również odgrywają w nich istotną rolę.
Codzienne nawyki zwiększające ryzyko zawału serca
Nieodpowiednia dieta. Spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych, soli oraz cukrów przyczynia się do rozwoju miażdżycy, podnosi poziom cholesterolu w krwi oraz prowadzi do otyłości. W profilaktyce zdrowia sercowo-naczyniowego zaleca się stosowanie diety bogatej w błonnik, pełnoziarniste produkty, owoce, warzywa oraz zdrowe tłuszcze, takie jak oleje roślinne i tłuste ryby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Konsumpcja alkoholu. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do nadciśnienia tętniczego, arytmii serca oraz uszkodzenia mięśnia sercowego. Zaleca się eliminację alkoholu z diety lub przynajmniej umiarkowaną i sporadyczną jego konsumpcję. Nie jest prawdą, że niektóre alkohole są w kwestii profilaktyki zdrowia serca lepsze od innych - każdy alkohol znacznie podnosi częstość akcji serca oraz ciśnienia krwi.
Palenie tytoniu. Substancje zawarte w dymie tytoniowym uszkadzają śródbłonek naczyń krwionośnych, prowadząc do miażdżycy. Nikotyna zawarta w papierosach stymuluje współczulny układ nerwowy, przyspieszając tętno. Podnosi także ciśnienie krwi.
Zobacz także: Jeden z objawów zawału serca. Zauważysz go na skórze
Brak aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie krwi, obniżają poziom cholesterolu i pomagają w utrzymaniu zdrowej masy ciała. Brak ruchu jest jednym z głównych czynników ryzyka wielu schorzeń sercowo-naczyniowych. Osoby, które nie są w stanie odbywać regularnych treningów, mogą je częściowo zastąpić choćby spacerami.
Zdrowy styl życia połączony z regularnymi badaniami kontrolnymi oraz konsultacjami z lekarzem znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca i wielu innych komplikacji zdrowotnych. Warto zacząć od małych kroków!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.