O czym może informować wysoki poziom trójglicerydów i jak go obniżyć?
Wysokie stężenie trójglicerydów to zawsze powód do niepokoju. Ich przekroczona norma znacząco zwiększa ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu. Co więcej, zmusza trzustkę do intensywnej pracy, przyczyniając się do rozwoju stanów zapalnych. Wysokie trójglicerydy zwiększają ryzyko rozwoju insulinooporności oraz cukrzycy typu 2. Doprowadzają do miażdżycy, nadwagi i otyłości.
Zobacz też: Jedz jedno dziennie. Wymiata cholesterol
Za wzrost trójglicerydów może być odpowiedzialne nadużywanie alkoholu oraz niewłaściwa dieta. W związku z tym, że powstają one z glukozy, to ograniczenie węglowodanów, a nie tłuszczów pomoże przywrócić ich prawidłowy poziom we krwi.
Osoby borykające się z tym problemem powinny wyeliminować ze swojej diety niektóre warzywa i owoce. Niewskazane w codziennym menu są groch i kukurydza zawierające duże ilości fruktozy. Dietetycy zalecają też unikanie fasoli, szczególnie odmian o dużych nasionach, w których znajdziemy najwięcej cukrów prostych.
Na zakazanej liście powinny znaleźć się również suszone figi, daktyle, suszone morele i rodzynki uważane za zdrowsze zamienniki słodyczy. Niestety, przy wysokim poziomie trójglicerydów spożywanie ich może nam tylko zaszkodzić.
Znacznie lepiej będzie postawić na świeże owoce, takie jak np. borówki. Eksperci zalecają też, by pozbyć się z naszego jadłospisu produktów zawierających zboża, w tym pieczywa oraz produktów mącznych. Niewskazane będzie więc jedzenie pierogów, naleśników czy pyz. Unikać należy też olejów: sojowego, rzepakowego, słonecznikowego oraz arachidowego.
Podczas zakupów warto czytać etykiety i wybierać produkty, które nie zawierają cukru. Gdy odpowiednia dieta nie pomoże obniżyć trójglicerydów, warto skonsultować się z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.