Naukowcy spostrzegają, że kondycja oczu może świadczyć o stanie całego organizmu. Z oczu można wyczytać informacje o wielu chorobach, takich jak choćby cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenie tarczycy i schorzenia wątroby.
Tymczasem badania, które opublikowano w piśmie "British Journal of Ophthalmology", mówią o tym, że różnica między biologicznym wiekiem siatkówki oka a rzeczywistym wiekiem danej osoby, jest powiązana z ryzykiem śmierci z pewnych przyczyn.
Czytaj także: Anna Lewandowska cała w tatuażach. Internauci są w szoku
Eksperci przeanalizowali 20 tysięcy zdjęć dna oka. Na ich podstawie wykazano silny związek między wiekiem siatkówki i rzeczywistym wiekiem, z dokładnością do 3,5 roku. Później przeprowadzono kolejne badania, dzięki którym ustalono, że osoby, u których wiek siatkówki znacznie różnił się od rzeczywistego wieku, były o 49-67 proc. mocniej narażone na przedwczesny zgon.
Każdy dodatkowy rok w różnicy wieku siatkówki łączył się z 2-procentowym wzrostem ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. Badanie nie wykazało związku ze zgonami w wyniku chorób układu krążenia lub nowotworu - spostrzega zdrowie.radiozet.pl.
Te badania będą przełomowe?!
Okazuje się, że różnicę wieku można oceniać za pośrednictwem nieinwazyjnego skanu oka. Trwa to tylko kilka minut. Właśnie dlatego nowe badania mogą okazać się przełomowe w kontekście diagnostyki wielu chorób.
Według naukowców, w przyszłości nowe odkrycie może służyć jako narzędzie do prowadzenia badań przesiewowych na dużą skalę - zauważa wspominane źródło.
Czytaj także: Tak, za darmo! Biedronka szokuje klientów
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.