Cudowne właściwości rozmarynu
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu Rzymskiego postanowili zbadać fenomen miasteczka Acciaroli położonego w południowo-zachodniej części Włoch. 1 na 10 mieszkańców tej miejscowości dożywa później starości. Co ustalili badacze? Włosi z Acciaroli podczas gotowania stosują bardzo dużo ziół, zwłaszcza rozmarynu, którego odmiana w tym regionie Włoch jest ostrzejsza w smaku i zapachu niż tradycyjna. To właśnie on może być sekretem ich długowieczności.
Zobacz także: Dodawaj do tłustych potraw. Chroni jelita
Aromat rozmarynu warto wykorzystać, gdy mamy problem z koncentracją czy pamięcią. Okazuje się, że 750 mg rozmarynu może pozytywnie wpłynąć na pamięć u osób, które nie mają żadnych chorób. Uwaga – to maksymalna dawka. Zapach rozmarynu pomaga też ukoić zszargane nerwy. Naukowcy z University of Maryland Medical Center uważają, że to dzięki temu, że obniża poziom kortyzolu w organizmie.
Zobacz też: Sezonowe cudo. Warto przygotować z nich syrop
To cenne zioło można wykorzystać również w przypadku problemów z włosami. W połączeniu z tymiankiem, olejkiem cedrowym i lawendą tworzą mieszankę przyspieszającą wzrost włosów. Z kolei połączony z chmielem i kwasem oleanowym może łagodzić ból powstający przy zapaleniu stawów. Rozmaryn pomaga też na wzdęcia czy niestrawność. Niektóre badania wskazują nawet na przeciwnowotworowe działanie tego zioła. Naukowcy sugerują, że ekstrakt z rozmarynu wpływa na komórki rakowe, hamując ich rozwój. Dotyczy to raka piersi i jelita grubego.
Zobacz także: Znasz się na ziołach? Sprawdź się
Rozmaryn wykorzystuje się też wspomagająco w leczeniu kaszlu, bólu głowy, zębów, dny moczanowej, nadciśnieniu, egzemy czy problemach z wątrobą. Należy jednak pamiętać, że stosowanie zioła w celach terapeutycznych powinno być skonsultowane z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.