Fioletowe zdrowie
Fioletowy ziemniak — zwany również "chińską truflą" - ma niższy indeks glikemiczny (a zatem ma mniejszy wpływ na poziom glukozy we krwi) niż ziemniak biały i żółty.
Zawiera więcej potasu niż banany, a to potas właśnie odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni. Dostarcza też sporo witaminy C i przeciwutleniaczy (w tym antocyjanów, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo) oraz witaminę B6, przyczyniającą się do regulacji aktywności hormonalnej, eliminacji uczucia zmęczenia i produkcji erytrocytów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy uznają fioletowego ziemniaka za sprzyjającego obniżeniu ciśnienia krwi.
Porcja ugotowanego ziemniaka ze skórką o wadze 100 gramów dostarcza 87 kalorii, 2 gramy białka, 20 gramów węglowodanów, 3,3 grama błonnika i mniej niż 1 gram tłuszczu. Spożycie tej porcji zapewnia nam 6 proc. zalecanego dziennego spożycia manganu, 21 proc. zalecanego dziennego spożycia miedzi, 2 proc. zalecanego dziennego spożycia żelaza, 8 proc. zalecanego dziennego spożycia potasu, 18 proc. zalecanego dziennego spożycia witaminy B6 i 14 proc. zalecanego dziennego spożycia witaminy C.
Z czym jeść fioletowe ziemniaki?
Bulwa, o smaku przypominającym dobrze nam znanego batata, pasować będzie bowiem do wielu potraw: od sosów, past i zup (w przepisach na zupę z ube warto uwzględnić również imbir, goździki cynamon, czosnek, cebulę i koper włoski — doznania kulinarne gwarantowane!) przez pizzę, omlety i zapiekanki, aż po lody, ciasta i inne desery.
Sprawdzi się też jako dodatek do sałatki, gulaszu i wszelkich dań warzywnych. Oraz – jak na ziemniaka przystało – jako nietypowe kolorystycznie purée.
Mimo że dla wielu fioletowy ziemniak może być zaskoczeniem, faktem jest, że jego odmiany (Viteloette, Blue Congo i Mecklenburger Shecke) są sprowadzane do Polski już od niemal 50 lat.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.