Miażdżyca to przewlekła choroba zapalna, na którą pracujemy przez całe nasze życie. Jest schorzeniem nieodwracalnym, a profilaktyka jest kluczowym elementem, który może zahamować, jest rozwój. Do głównych czynników zwiększających ryzyko miażdżycy zaliczamy: wysoki cholesterol, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość brzuszną, nieprawidłową dietę, wiek, a także występowanie miażdżycy w rodzinie i brak aktywności fizycznej.
Zobacz także: Objaw miażdżycy. Polacy go lekceważą
Miażdżyca przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu, dając objawy, które łatwo przypisać innym problemom zdrowotnym. Jednym z takich symptomów są zaburzenia erekcji. Chociaż wielu panów może łączyć problemy w sypialni ze stresem, to badania wyraźnie pokazują, że problemy z potencją są objawem, który pojawia się trzy, a nawet pięć lat przed rozwojem zaawansowanych zmian miażdżycowych. Lekarze apelują więc do mężczyzn, aby w żadnym wypadku nie ignorowali tego znaku ostrzegawczego.
Gdy miażdżyca wyniszcza nasze narządy wewnętrzne, może dokuczać nam większa męczliwość, ogólne wyczerpanie, zmęczenie, a przy nawet krótkim spacerze pojawia się zadyszka. Pomimo tego, że zatkane tętnice nie bolą, to zaawansowana miażdżyca może już dawać dolegliwości bólowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
U pacjentów często jest diagnozowana dławica piersiowa, która z kolei objawia się bólem szczęki, karku czy bólami zlokalizowanymi w obrębie klatki piersiowej, są to tzw. bóle dławicowe. Chorzy skarżą się również na ból łydek, który nasila się w trakcie chodzenia, a ustępuje, gdy ciało jest w stanie spoczynku. Jest to chromanie przestankowe. W przebiegu miażdżycy może pojawić się również ból pleców oraz zmiany psychiczne, takie jak problemy z pamięcią krótkotrwałą, dezorientacja czy napady agresji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.