Lekarze i dietetycy od dawna podkreślają, że nadmierne sięganie po cukier przyczynia się do rozwoju wielu groźnych dolegliwości. Jego nadmiar w diecie może podnosić stężenie cholesterolu w organizmie, zwiększając tym samym ryzyko miażdżycy, która z kolei nierzadko prowadzi do zakrzepicy.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Pamiętajmy, że tzw. białą śmierć znajdziemy nie tylko w naszej cukiernicy i wyrobach cukierniczych, ale również w wielu innych produktach. Znaczne ilości cukru znajdują się w napojach gazowanych, energetykach, syropach i słabej jakości sokach owocowych. Ekspert żywieniowy Rory Batt apeluje, żeby w trosce o dobrą kondycję układu krążenia ograniczyć do minimum lub całkowicie zrezygnować z tego rodzaju trunków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Prof. Łukasz Paluch jako czynnik ryzyka zakrzepicy wskazuje nadmiar cukru, jak i tłuszczu, w codziennej diecie.
Dieta bogata w cukier oddziałuje niekorzystnie na układ tętniczy. Na żyły działa bardziej pośrednio, ponieważ żyły nie ulegają aż tak dużej destrukcji w wyniku spożywania tego typu pokarmów. Natomiast zwiększona podaż kaloryczna, dostarczanie w nadmiarze tłuszczy i cukrów powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej, która wywołuje zaburzenia hormonalne. To działa bardzo niekorzystnie na układ naczyniowy i zwiększa ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej – wyjaśnia flebolog w rozmowie z WP abcZdrowie.
Żeby zmniejszyć ryzyko rozwoju zakrzepicy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego, powinniśmy większą uwagę przykładać do tego, jakie produkty spożywamy na co dzień. Do swojego jadłospisu powinniśmy włączyć m.in. tłuste ryby morskie, ziarna zbóż oraz warzywa i owoce bogate w błonnik pokarmowy. Należy również odstawić alkohol i papierosy oraz pamiętać o regularnej aktywności fizycznej.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.