NAFLD - niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest najczęstszą chorobą wątroby i nie generuje początkowo widocznych objawów, ale może doprowadzić do zbliznowacenia narządu i zakłócenia jego prawidłowego funkcjonowania, a zatem do marskości wątroby.
Szkody powodowane przez marskość wątroby są nieodwracalne i mogą spowodować niewydolność narządu.
Choć jednak wiele osób ma NAFLD, to tylko u ok. 10 proc. z nich rozwijają się ciężkie jej następstwa (marskość lub rak wątroby), warto więc pamiętać, że odpowiednia zmiana stylu życia i pozostawanie pod stałą opieką lekarza może sprawić, że nie odczujemy negatywnych skutków choroby.
Brak natychmiastowych objawów niealkoholowego stłuszczenia wątroby powinno uczulić na możliwość jego zaistnienia zwłaszcza osoby, które borykają się z zespołem metabolicznym, otyłością trzewną, cukrzycą typu II i dyslipidemią oraz osoby z chorobami endokrynologicznymi (niedoczynność tarczycy lub przysadki, hipogonadyzm czy zespół policystycznych jajników) lub z obturacyjnym bezdechem sennym.
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby często z nimi współistnieje.
Dwa objawy, które mogą świadczyć o niealkoholowym stłuszczeniu wątroby
1. Tępy ból w prawej, górnej części brzucha (ponad prawą dolną częścią żeber).
2. Obrzęk brzucha
Do pozostałych objawów należą zmęczenie i osłabienie, brak apetytu i mdłości, utrata masy ciała i zanik mięśni, intensywny świąd skóry, zażółcenie skóry i białek oczy, wypadanie włosów, częste krwawienie z nosa lub dziąseł, obrzęk nóg i skłonność do siniaków, rozgałęzione naczynka krwionośne na skórze.
Jak zapobiegać niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby?
By zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, zaleca się kontrolę wagi ciała, zbilansowaną i zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, rezygnację ze spożycia cukrów prostych i tłuszczów nasyconych, na rzecz tłuszczów nienasyconych oraz zaprzestanie palenia tytoniu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.