Czym jest rumień alkoholowy?
Rumień alkoholowy jest reakcją skórną, która występuje u niektórych osób po spożyciu alkoholu. Objawia się czerwienieniem twarzy, a niekiedy także szyi i klatki piersiowej. Zjawisko to związane jest z gromadzeniem się w organizmie aldehydu octowego, jednego z produktów przemiany alkoholu etylowego w organizmie.
U osób, które doświadczają rumienia alkoholowego, enzym odpowiedzialny za dalszą przemianę aldehydu octowego jest mniej aktywny, co prowadzi do gromadzenia się aldehydu octowego w organizmie i wystąpienia rumieńców.
Koreańskie badania
Badania przeprowadzone przez koreańskich naukowców pod okiem Jong Sung Kima obejmowały prawie 1800 uczestników, w tym 288 abstynentów, 527 osób, które doświadczają rumienia po spożyciu alkoholu oraz 948 osób, które tego objawu nie obserwują. Wyniki badania zostały zaprezentowane w magazynie "Alcoholism: Clinical & Experimental Research".
Wszyscy uczestnicy byli zobowiązani do spożycia określonej dawki alkoholu, co doprowadziło do wystąpienia rumieńca na twarzy u mniej więcej jednej trzeciej badanych.
Po spożyciu alkoholu, każda osoba przeszła serię testów medycznych. Na ich podstawie wywnioskowano, że osoby, które czerwienią się po spożyciu alkoholu, mają dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, niezależnie od innych czynników ryzyka (wieku, nadwagi i palenia tytoniu), które zwykle zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych schorzeń.
Wzrost ryzyka wystąpienia chorób
Jak podkreślił nadzorujący projekt Jong Sum Kim, niewłaściwa aktywność (lub jej brak) enzymu trawiącego aldehyd octowy może prowadzić nie tylko do wzrostu ciśnienia tętniczego, które znacząco zawyża ryzyko wystąpienia poważnych chorób, ale również do wystąpienia raka przełyku.
Ryzyko to jest od 6 do 10 razy wyższe niż u osób, które prawidłowo trawią wspomniany enzym.