Tzw. zespół Mosquito, czyli uczulenie na komary, to nic innego jak reakcja zapalna o podłożu alergicznym będąca skutkiem ukąszenia przez komara. Dochodzi do niej, gdy układ immunologiczny rozpoznaje cząsteczki białka zawarte w ślinie samicy komara jako obce i mobilizuje komórki odpornościowe do reakcji obronnej.
To z kolei doprowadza do zwiększenia poziomu histaminy, co rozszerza naczynia krwionośne, powoduje ból, obrzęk, świąd i rozwój bąbli na skórze. Objawy miejscowe mogą utrzymywać się nawet przed dwa tygodnie. Oprócz wyżej wymienionych objawów w miejscu ukąszenia możemy zauważyć rumień i nacieki ropne. Po ukąszeniu osoba uczulona może odczuwać niepokój, rozdrażnienie, pojawia się również gorączka, nudności i zawroty głowy. Reakcja alergiczna z roku na rok staje się coraz silniejsza.
W grupie osób szczególnie narażonych na rozwój alergii na komary są osoby zakażone wirusem EBV (przenoszony głównie przez ślinę, wywołuje mononukleozę zakaźną, czyli tzw. chorobę pocałunków) oraz pacjenci z zaburzeniami pracy układu immunologicznego.
W przypadku zauważenia silnej reakcji po ukąszeniu komara niezbędne jest przyjęcie leku antyhistaminowego. Miejsce ukąszenia można również posmarować antyhistaminową maścią.