Do najczęściej występujących i zarazem do najgroźniejszych chorób, jakie dotykają trzustki, zaliczamy ostre i przewlekłe zapalenie lub nowotwór tego narządu. Pacjenci z ostrym stanem zapalnym trzustki często skarżą się na bóle brzucha, nudności i gorączkę.
Prof. Piotr Eder z Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w rozmowie z WP abcZdrowie podkreśla, że mniej charakterystyczne symptomy można zauważyć na skórze.
W przypadku ostrego zapalenia trzustki opisuje się sytuacje, gdzie u chorych może pojawić się żółtaczka. Wynika to z tego, że przyczyną ostrego zapalenia trzustki może być m.in. choroba dróg żółciowych. Może wystąpić także stan zapalny powodujący obrzęk, który utrudnia odpływ żółci przez drogi żółciowe przechodzące przez trzustkę- zaznacza ekspert.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lekarz dodaje, że żółtaczka może świadczyć również o rozwoju komórek nowotworowych w obrębie trzustki. W tym przypadku objaw współwystępujący to dolegliwości bólowe. W przebiegu ostrego zapalenia trzustki może pojawić się także plamista wysypka, która występuje zazwyczaj w okolicach pępka i na bocznych powierzchniach tułowia.
Jest to związane z niewydolnością wielonarządową w naszym organizmie. Innym objawem jest martwica tkanki podskórnej mająca postać grudek lub guzów o średnicy około 1-5 cm.
Tego rodzaju wykwity skórne mogą wystąpić w okolicy lędźwiowej lub w obrębie pępka i są zazwyczaj związane z powikłaniami będącymi konsekwencją ostrego stanu zapalnego trzustki.
Czytaj też: Pojawia się na stopach. To objaw raka płuc
Rak trzustki podobnie jak jej przewlekłe zapalenie objawia się przewlekłym zmęczeniem, brakiem apetytu i wyraźną utrata wagi. W tym przypadku może pojawić się niedobór związków mineralnych i witamin, czego efektem mogą być zmiany w owłosieniu, troficzne zmiany na śluzówkach i zajady.
Rodzaj objawów skórnych związanych z rozwojem raka trzustki, są uzależnione od lokalizacji zmiany nowotworowej. Np. przy nowotworach neuroendokrynnych może wystąpić rumień wędrujący. Najczęściej można go zauważyć w dolnej części brzucha, na kończynach i w okolicach ust.