Oto cztery argumenty, które przemawiają na niekorzyść picia napojów z puszek.
Brak higieny
Puszki są składowane, transportowane, wykładane na półki sklepowe i dotykane przez wielu klientów, co oznacza, że mają nieustanny kontakt z kurzem, brudem i bakteriami.
Bez odpowiedniego przemycia puszki przez pijącego, zanieczyszczenia automatycznie przeniosą się do jego ust.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chemikalia
Puszki wyłożone są od wewnątrz cienką warstwą tworzywa sztucznego, który zawiera bisfenol A (BPA), szkodliwy związek chemiczny, który prowadzi do raka.
Badania wykazały, że BPA może przenikać do napojów, zwłaszcza gdy są one przechowywane przez długi czas lub narażone na wysokie temperatury.
Niektóre firmy starają się stosować alternatywne, bezpieczniejsze tworzywa, ale nie dotyczy to jeszcze wszystkich puszek.
Szkodliwe metale
Puszki aluminiowe mogą uwalniać niewielkie ilości aluminium. Aluminium jest obecne w produktach codziennego użytku (naczyniach, kosmetykach, niektórych lekach i produktach spożywczych), ale jego ilość nie jest dla ludzkiego organizmu obojętna.
Badania wykazują, że długotrwała ekspozycja na aluminium może doprowadzić m.in. do encefalopatii aluminium, stanu neurologicznego, który może objawiać się przez drgawki, otępienie i problemy z pamięcią.
Niektóre badania sugerują również możliwy związek między ekspozycją na aluminium a chorobą Alzheimera.
Zmiana smaku
Napój z puszki smakuje inaczej niż z butelki! To skutek interakcji między napojem a wewnętrzną powłoką puszki, która ma na celu ochronę metalu przed korozją. Metaliczny posmak zauważalny jest szczególnie w przypadku napojów gazowanych.
Jak ograniczyć możliwe skutki uboczne picia napoju z puszki?
Jeśli nie możesz zrezygnować z puszek na rzecz butelek, staraj się każdorazowo przemywać górną część puszki, która ma kontakt z ustami.
Rozważ też przelanie napoju do szklanki lub — przydatnego podczas grilla lub imprezy — papierowego kubka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.