Sezon na szparagi trwa krótko, dlatego warto już dziś skorzystać z tych pysznych i zdrowych warzyw. To doskonałe źródło błonnika, który działa korzystnie na zdrowie naszych jelit – chroni przed zaparciami, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju raka odbytu.
Zobacz także: Sezon na szparagi. Co z nimi zrobić?
Szparagi są również uważane za naturalny afrodyzjak i mają bardzo mało kalorii, więc bez obaw mogą po nie sięgać osoby będące na diecie odchudzającej. Również osoby z nadciśnieniem powinny włączyć te warzywa do diety, gdyż zawierają niewielkie ilości sodu.
Dzięki zawartym związkom jedzenie szparagów wpływa pozytywnie na nasz układ moczowy. Pomaga oczyścić organizm z toksyn i metali ciężkich. Szparagi wspierają również nasz układ kostny i wykazują działanie antynowotworowe. Zmniejszają stany zapalne, a także spowalniają proces starzenia się skóry. Znajdziemy w nich witaminę K, kwas foliowy, witaminy z grupy B, potas, selen, wapń, potas i magnez.
Niestety, nie każdy będzie mógł skorzystać w pełni z ich licznych prozdrowotnych właściwości. Osoby chore na dnę moczanową lub kamicę moczanową powinny ich unikać jak ognia. Wszystko przez to, że w szparagach znajdziemy puryny przyczyniające się do odkładania kwasu moczowego w organizmie, a to będzie nasilało dolegliwości związane z podagrą.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.