Zaznaczyli "punkty krytyczne" w Polsce. "Od zeszłego roku zaszła zmiana"

44

Wakacje powoli dobiegają końca, a to oznacza, że szkoły przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego 2024/25. Będzie on różnił się od poprzednich, ponieważ zgodnie z przyjętymi zmianami, placówki oświaty muszą zwiększyć liczbę zatrudnianych psychologów. Jak na półmetku wakacji wygląda ich wdrożenie?

Zaznaczyli "punkty krytyczne" w Polsce. "Od zeszłego roku zaszła zmiana"
Liczba wakatów dla psychologów w szkołach (Facebook, Pixabay, Fundacja GrowSPACE, vidhyarthidarpanowi)

Do końca tegorocznych wakacji pozostały zaledwie dwa tygodnie. W tym czasie wiele szkół będzie dopinać ostatnie zmiany, które w tym roku wymusiła na nich przyjęta w 2022 roku nowelizacja Karty Nauczyciela. Zakłada ona, że od roku szkolnego 2024/25 na jednego ucznia zwiększona zostanie liczba specjalistów jak pedagodzy, psychologowie, logopedzi itp.

Tym samym w wielu szkołach zwiększeniu uległa liczba etatów, która wyznaczana była na podstawie liczby uczniów w danej placówce. Jak wynika z raportu przygotowanego przed rozpoczęciem nowego roku przez Fundację GrowSpace, na podstawie wyników z 88 proc. miejscowości w całym kraju, zauważalna jest pozytywna zmiana w liczbie dostępnych wakatów.

Widać, że od zeszłego roku zaszła zmiana. Jest coraz lepiej, jednakże nie jest to taka zmiana, która by nas bardzo satysfakcjonowała. W całej Polsce zaplanowano 9,5 tys. etatów psychologów szkolnych, a obsadzono 7344, co oznacza, że liczba wakatów psychologów szkolnych wynosi około 23,90 proc. Względem zeszłego roku, kiedy ta wartość wynosiła 27 proc., jest to spadek o 3 proc., czyli na skali ogólnopolskiej jest lepiej — mówi w rozmowie z portalem trójmiastro.pl Ostar Stabno, uczeń reprezentujący Fundację GrowSpace.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłumy w Gdyni. "To był niezły odlot"

W polskich szkołach wciąż brakuje psychologów

Niestety mimo zauważalnego trendu wzrostowego, wciąż są miejsca, w których brak psychologów. Gminy, gdzie występuje ten problem, autorzy raportu zaznaczyli czarnymi punktami na mapie. Jednocześnie podkreślają oni, że w całym kraju przed rokiem szkolnym 2024/25 brakuje 23,90 proc. psychologów i psycholożek.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Specjaliści zdrowia psychicznego odchodzą do sektora prywatnego, gdzie po prostu mają wyższe stawki. Psycholog szkolny to nie jest zawód, gdzie zarabia się godnie. A jest to bardzo trudna i wymagająca praca i o tym musimy pamiętać, że często taka osoba dźwiga ciężar całej szkoły, w wielu przypadkach ten psycholog jest jedynym takim specjalistą w całej szkole — podkreśla w rozmowie z portalem Paulina Filipowicz.
Autor: KARO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić