Praktycznie każdy z nas wie, jak niewskazanym połączeniem są lekarstwa i alkohol. Jednak zaskoczyć może Was fakt, że także inne napoje, które same w sobie uchodzą za zdrowe i wskazane, mogą źle wpłynąć na zażywane przez nas leki, a dokładnie - na ich zachowywanie się w naszym organizmie.
Aby leki zadziałały w odpowiedni sposób - muszą wchłonąć do naszego organizmu i przedostać się do krwioobiegu. Jeśli popijemy je niewłaściwymi napojami, mogą nie tylko mieć słabsze działanie, ale wręcz szkodliwe wpłynąć na nasz organizm.
Zażywasz? Nie pij! Te napoje z lekami się nie lubią
Na pierwszym miejscu jest napój, który dostarcza naszemu organizmowi wapnia. Wapń w żołądku zaburza wchłanianie się leków w naszym organizmie. Kiepskim pomysłem jest ich popijanie sokami z owoców cytrusowych czy napojami gazowanymi jak cola, które podwyższają kwasowość w żołądku - czytamy w kobieta.gazeta.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niedobrym wyborem do popicia leków będą też kawa czy herbata. Zawarte w nich kofeina i teina utrudniają wchłanianie leków, zwłaszcza tych przeciwbólowych a także antybiotyków.
Podobnie jak w przypadku coli, kiepskim wyborem będą wszelkie napoje energetyczne.
Wspomniany już alkohol to wybór najgorszy z możliwych. Nie tylko nie pomaga w działaniu tabletek, ale wręcz wzmaga występowanie skutków ubocznych i może prowadzić nawet do uszkodzenia wątroby.
Pół szklanki wystarczy. Niezawodna przy lekach
Najlepszy z wyborów, jeśli idzie o popijanie leków, raczej nikogo nie zaskoczy. Chodzi o szklankę wody. Może to być dowolna woda - zarówno butelkowana, jak i przefiltrowana czy gotowana. Warto też pamiętać, że w wielu miastach w Polsce woda z kranu jest całkowicie zdatna do spożycia. To pomaga, jeśli np. jesteśmy gdzieś w terenie i nie mamy butelki mineralnej pod ręką.
Czytaj także: Dodaj do kawy. Twój organizm Ci podziękuje
Portal kobieta.gazeta.pl przytacza słowa dra Pradipa Shaha ze szpitala Fortis w Mumbaju, który podkreśla, że woda ani nie zmienia właściwości leków, ani nie wchodzi z nimi w interakcję.