Najnowsze badania sugerują, że ludzie, którzy regularnie stosują środki przeczyszczające, mogą być narażeni na rozwój demencji nawet o 50 proc. bardziej. Autor badania - Feng Sha, z Instytutu Zaawansowanych Technologii w Shenzhen przy Chińskiej Akademii Nauk w Guangdong w Chinach, zaznacza, że leki nie powodują demencji, ale mogą sprzyjać jej rozwojowi.
Środki przeczyszczające a demencja
Nasze badania wykazały, że regularne stosowanie środków przeczyszczających dostępnych bez recepty wiązało się z wyższym ryzykiem demencji, szczególnie u osób, które stosowały wiele rodzajów środków przeczyszczających lub środki osmotyczne — powiedział Feng Sha.
Naukowcy swoje badania muszą pogłębić i potwierdzić. Mają nadzieję, że ich odkryciu lekarze będą częściej zachęcać ludzi do leczenia zaparć poprzez zmianę stylu życia m.in. picie dużych ilości wody, spożywanie błonnika i dodanie aktywności fizycznej do codziennego życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaparcia i stosowanie środków przeczyszczających są powszechne wśród dorosłych w średnim i starszym wieku. Jednak regularne stosowanie środków przeczyszczających może zmienić mikrobiom jelitowy, prawdopodobnie wpływając na sygnalizację nerwową z jelit do mózgu lub zwiększając produkcję toksyn jelitowych, które mogą wpływać na mózg - dodał autor badania.
W badaniu wzięło udział 502 229 osób z brytyjskiego biobanku, średnio w wieku 57 lat. Na początku nikt nie miał demencji. Z tej grupy 18 235 osób zgłosiło, że stosuje środki przeczyszczające bez recepty nawet kilka razy w tygodniu. Uznano to za regularne używanie.
Badanie wykazało, że w ciągu 10 lat u 1,3 proc. (218) osób, które regularnie stosowały środki przeczyszczające, rozwinęła się demencja. W grupie, która nie stosowała regularnie środków przeczyszczających, demencja rozwinęła się u 0,4 proc (1969) osób. Badanie opublikowane w czasopiśmie Neurology