Wszechstronny serdecznik pospolity
"Lisi ogon" jest rośliną zielną, która zawiera flawonoidy (działające przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwwirusowo), kwasy organiczne i olejki eteryczne (działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie) oraz saponiny, sole mineralne, aminy, wapń, potas, cholinę, beta-siltosterol, żywice, garbniki, triterpeny, leonurynę, związki irydoidowe, alkaloidy i antocyjany.
To roślina wspierająca serce, zmniejszająca ryzyko chorób układu krążeniowego, obniżająca ciśnienie krwi, uspokajająca, przeciwskurczowa, moczopędna. Może być stosowana w leczeniu niestrawności i łagodzeniu bolesnych menstruacji. Bywa polecana w okresie menopauzy, wspiera osoby cierpiące na nadczynność tarczycy.
Znajduje się w tabletkach z wyciągu różnych ziół, jest również sprzedawana osobno – w formie suszu. Można ją też hodować w domu, choć niektórzy uważają jej zapach za niezbyt przyjemny.
Jak stosować serdecznik pospolity?
Z suszu "gęsiej stopy" można przyrządzić napar, z jej korzenia — nalewkę.
By przyrządzić napar, wystarczy przez 10 minut zaparzać łyżeczkę suszu w szklance wrzątku. Zrobienie nalewki jest już bardziej skomplikowane — należy zalać umyte kawałki korzenia spirytusem (w stosunku 1:5), po czym odstawić zakręconą butelkę/słoik w ciemne i chłodne miejsce na dwa tygodnie. Po upływie tego czasu nalewkę należy odcedzić — będzie wówczas gotowa do spożycia.
Jeśli zdecydujemy się na picie naparu, pamiętajmy o tym, by pić go po posiłku. Nalewkę (zazwyczaj 1 łyżeczkę) powinniśmy natomiast pożywać przed nim. To, jak często powtarzamy jeden z tych ceremoniałów, zależy od rodzaju i nasilenia dolegliwości.
Przeciwwskazania
Serdecznika pospolitego nie powinny stosować osoby uczulone na rośliny z rodziny jasnotowatych (np.miętę, bazylię, szałwię), kobiety w ciąży i karmiące, osoby z nietolerancją laktozy, dzieci oraz pacjenci stosujący leki przeciwhistaminowe.
Mimo że "gęsia stopa" wspiera serce, osoby, które cierpią na nadciśnienie lub choroby serca powinni ją stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza.