W naszym kraju występują dwa gatunki tego drzewa - lipa szerokolistna i lipa drobnolistna. Lipa to długowieczna roślina, wyróżniająca się nie tylko jasnożółtymi liśćmi i charakterystycznym zapachem, ale także wieloma walorami zdrowotnymi. Surowcem zielarskim lipy są jej kwiaty, z których można przyrządzić napar. W domowej miksturze na bazie kwiatów lipy znajdziemy m.in. witaminy C, E, PP, garbniki, sole mineralne, flawonoidy, kwasy organiczne, kwasy organiczne, związki śluzowe, olejki eteryczne i aminokwasy.
Dzięki zawartości wielu cennych elementów, preparaty zawierające wyciąg z lipy oczyszczają organizm z toksyn, a także wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyoksydacyjne. Po te specyfiki powinny regularnie sięgać osoby cierpiące na dolegliwości związane z układem pokarmowym czy nerkami.
Herbatka z kwiatów lipy jest też doskonałym napojem dla osób, które mają skołatane nerwy, gdyż działa uspokajająco i wyciszająco. Napar pomoże też tym, którzy cierpią na bezsenność. Dodatkowo, dzięki licznym antyoksydantom, chroni nasz organizm przed działaniem wolnych rodników, co zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych chorób nowotworowych. Lipowa herbatka pomaga na trawienie i problemy żołądkowo-jelitowe.
Napar z lipy. Jak to przygotować?
Dwie łyżki kwiatów lipy zalej dwiema szklankami gorącej wody i odczekaj 15 minut. Następnie napar odcedź. Pij 200 ml trzy razy dziennie. Aby dodatkowo wzbogacić smak herbatki i wzmocnić jej właściwości prozdrowotne, możesz dodać do niej odrobinę miodu lub soku z malin.
By przygotować odwar do stosowania zewnętrznego, osiem łyżek kwiatów lipy zalej dwiema szklankami wody i zagotuj. Miksturę trzymaj na wolnym ogniu jeszcze przez 20 minut. Po tym czasie odcedź i poczekaj aż wystygnie. Oprócz tego, że odwarem możesz przemywać twarz, dolewaj go do kąpieli, by złagodzić nerwobóle oraz płucz nim bolące gardło.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie