Do przygotowania leczniczego syropu będziemy potrzebować młodych pędów sosny. Należy je zbierać tylko wtedy, gdy są miękkie. Na początku maja na sosnach pojawiają się pierwsze przyrosty, dlatego właśnie w tym okresie warto wybrać się do lasu. Do przycinania pędów najlepiej użyć ostrego sekatora. Na początek zebrane przez nas pędy oczyszczamy i kroimy na drobne kawałki. Potem wrzucamy je do większego słoika i wsypujemy cukier. Proporcja cukru do kawałków sosny powinna wynosić 1:1. Pojemnik z mieszaniną należy postawić w nasłonecznionym miejscu i codziennie potrząsać. Po upływie dwóch tygodni pędy powinny puścić sok, a po następnych 14 dniach mikstura będzie gotowa do spożycia. Żeby syrop nie stracił swoich właściwości leczniczych, najlepiej przechowywać go w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu. Zaleca się spożywanie jednej łyżeczki syropu dwa razy w ciągu dnia.
W syropie z młodych pędów sosny znajdziemy cenne składniki. To m.in. itamina C, flawonoidy, sole mineralne, garbniki oraz olejki eteryczne. Domowy preparat doskonale sprawdza się podczas leczenia infekcji bakteryjnych i wirusowych.
Zobacz także: Nie ignoruj. Może doprowadzić do ropni w nerkach
Syrop pomaga na liczne dolegliwości: suchy kaszel, zapalenie oskrzeli, stan zapalny i ból gardła, chrypkę, dreszcze i ogólne osłabienie organizmu. Syrop z sosny podnosi również odporność, wykazuje silne właściwości wykrztuśnie czy przeciwbakteryjne. Poza tym, przeciwutleniacze obecne w syropie niszczą wolne rodniki, zmniejszają ryzyko nowotworów oraz opóźniają proces starzenia się organizmu. Po ten eliksir bez obawy mogą sięgać zarówno dzieci, jak i dorośli.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.