Chrupiące warzywo pełne zdrowia
Cykoria kształtem przypomina odrobinę zdeformowaną kapustę pekińską. Mimo wielu korzyści zdrowotnych jest to warzywo, po które sięgamy rzadko.
W Polsce roślina nie cieszy się zbyt dużą popularnością, choć z łatwością można posiać ją w swoim ogrodzie.
To doskonałe uzupełnienie każdej diety. Cykoria nie zawiera zbyt wielu kalorii, a skrywa naprawdę wiele składników odżywczych i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mięsiste liście zawierają magnez, mangan, żelazo, potas, sód, fosfor, cynk, karoten, kwas foliowy, witaminę B1, B2 i C, E oraz K.
Spożywanie liści tej rośliny dostarcza organizmowi również beta-karotenu, laktucyny i laktukopikryny. Cykoria zawiera mnóstwo błonnika i ma niski indeks glikemiczny. To doskonała propozycja szczególnie na diecie odchudzającej.
Smak liści jest odrobinę gorzki, a to przez zawartość intybiny. Substancja pozytywnie wpływa na trawienie, produkcję czerwonych krwinek i reguluje pracę nerek. Cykoria skutecznie również odtruwa organizm i obniża poziom cholesterolu.
Cykoria również poprawia urodę
Wysoka zawartość witaminy C pomaga wzmacniać układ odpornościowy. Cykoria to również warzywo urody. Poprawia kondycję włosów oraz paznokci, a także wygładza skórę i przyczynia się do redukcji zmarszczek.
Co ciekawe, cykoria uważana jest za bezkofeinową alternatywę kawy. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy – działa żółciopędnie i moczopędnie, wspiera zdrowe funkcjonowanie wątroby oraz pobudza apetyt.
Cykorię najlepiej spożywać na surowo, świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Można ją uprawiać samodzielnie, choć nie jest zalecana alergikom oraz osobom zmagającymi się z wrzodami żołądka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.