Dlaczego potas jest istotny dla zdrowia?
Potas to pierwiastek, który jest jednym z najbardziej istotnych minerałów mających wpływ na nasze ciało. Dlatego też bardzo istotne jest dbanie o jego odpowiedni poziom w naszym organizmie.
To znakomity środek dla osób narzekających na nadciśnienie. Potas obniża ciśnienie krwi, zwiększając wydalanie sodu z organizmu.
Im więcej potasu spożywamy, tym więcej sodu organizm usunie z moczem. Należy pamiętać, że nadmiar sodu w diecie jest jednym z głównych czynników ryzyka nadciśnienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potas również rozszerza naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi i zmniejsza opór naczyniowy. To więc absolutnie zbawienny związek dla naszego organizmu.
Potas jest powszechnie dostępny
Ten minerał jest dostępny powszechnie. Potas znajdziemy w różnych produktach spożywczych, takich jak mięso, niektóre ryby (łosoś, dorsz, sardynki, flądra), nabiał (mleko, jogurt), orzechy, warzywa (brokuły, groch, fasola, soczewica, ziemniaki, pomidory, dynia) oraz owoce (banany, cytrusy, śliwki, morele, kiwi).
Portal Medical News Today podaje, że najszybszym sposobem na uzupełnienie potasu jest spożywanie soków z marakui, granatu, pomarańczy i mandarynek. Co ważne, są one stosunkowo łatwe do przyrządzenia.
W jednej szklance soku znajduje się:
- marakuja - 687 mg potasu,
- granat - 533 mg potasu,
- pomarańcza - 496 mg potasu,
- mandarynka - 440 mg potasu,
Dla porównania banan, znany jako dobre źródło potasu, zawiera około 358 mg tego makroelementu. Spożywanie soków to więc świetny sposób na uzupełnienie potasu.
Potas jest kluczowy nie tylko dla ciśnienia krwi, ale wspiera również cały organizm. Oddziałuje on na wiele kluczowych organów.
Wpływa pozytywnie na układ nerwowy, kontroluje pracę mięśni, poziom wody w organizmie, chroni przed cukrzycą i chorobami nerek oraz wspomaga kości.
Zbyt niskie stężenie potasu jest bardzo groźne
Odpowiedni poziom potasu w organizmie jest bardzo ważny. Stężenie potasu we krwi powinno wynosić od 3,5 do 5,5 mmol/l. Niższy poziom, zwany hipokaliemią, może prowadzić do osłabienia mięśni, arytmii serca, podwyższenia ciśnienia krwi, wzdęć, trądziku, przewlekłego zmęczenia, podrażnienia i omdleń. Dlatego warto dbać o odpowiedni poziom potasu — szklanka soku w dłoń!