Trawa cytrynowa, zwana również palczatką cytrynową czy cytronelą, to roślina pochodząca z rodziny wiechlinowatych. Można ją rozpoznać po gęstych kępach długich, lancetowatych, trzcinowatych liści, które po roztarciu zachwycają swoją cytrynową wonią.
Jej naturalnym środowiskiem są tereny południowo-wschodniej Azji. Uprawiana jest głównie w krajach śródziemnomorskich, USA, Afryce Środkowej i Indiach. Właściwości prozdrowotne tej byliny od wielu wieków są wykorzystywane w medycynie naturalnej przez ludność zamieszkującą Azję i Amerykę Południową. Trawa cytrynowa zawiera m.in. witaminy A i C, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, wapń, cynk, sód, potas, oraz cenne kwasy tłuszczowe.
Żeby skorzystać z dobroczynnego działania tej rośliny, warto sięgnąć po leczniczy napar. Napój przygotowany na bazie palczatki cytrynowej usprawnia pracę układu immunologicznego, wykazuje właściwości antybakteryjne, oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza metabolizm, pobudza krążenie i pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
Jest świetnym lekiem na problemy trawienne i neurologiczne, poprawia koncentrację, działa uspokajająco, ułatwia zasypianie i zwalcza objawy grypy i przeziębienia. Po herbatę z trawy z cytrynowej powinny sięgać także osoby ze zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu LDL w krwiobiegu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Nie od dzisiaj wiadomo, że zaburzona równowaga lipidowa sprzyja rozwojowi miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Preparatem o wielu cennych właściwościach jest również olejek z trawy cytrynowej. Jest silną bronią w walce ze stanami zapalnymi skóry, owrzodzeniami, bakteriami grzybami i wahaniami nastroju. Jedną z najcenniejszych substancji, jakie zawiera olejek lemongrasowy, jest cytral, który wykazuje właściwości antynowotworowe.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.