Zalety jogurtu naturalnego
Jogurt naturalny dostarcza nam białka, które jest niezbędne dla zdrowia mięśni, kości, skóry i odgrywa kluczową rolę w produkcji enzymów i hormonów. Wyjątkowość jogurtu opiera się jednak nie na białku, lecz na zawartych w nim probiotykach — tzw. "dobrych" bakteriach, które utrzymują zdrowie układu pokarmowego, poprawiają trawienia, redukują zaparcia i wspierają w walce z niektórymi infekcjami.
Jogurt stanowi także cenne źródło wapnia, kluczowego dla zdrowia kości i zębów. Witaminy z grupy B, a konkretnie B2 (ryboflawina) i B12, są niezastąpione dla zdrowia oczu, skóry oraz układu nerwowego i produkcji czerwonych krwinek. Wśród jogurtowych składników odżywczych znajduje się również potas (minerał, który pomaga regulować ciśnienie krwi i jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca) oraz magnez (który wspiera zdrowie kości, serca i pomaga w produkcji energii).
Ważne jednak, by wybierać jogurty bez dodatku cukru. Niektóre jogurty (zwłaszcza smakowe) mogą zawierać duże ilości dodanego cukru, zawsze więc warto sprawdzać etykiety żywności, by upewnić się, że wybieramy najzdrowszą opcję.
Dlaczego jogurt świetnie komponuje się z cynamonem i kardamonem?
Połączenie jogurtu z cynamonem i kardamonem jest smaczną przekąską, na której przygotowanie nie trzeba poświęcać dużo czasu, a obie wspomniane przyprawy zawierają składniki bioaktywne, które mogą wpływać na wagę ciała i ogólny metabolizm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cynamon znany jest z tego, że pomaga zredukować skoki poziomu cukru we krwi, które mogą prowadzić do gromadzenia tłuszczu i przyrostu masy ciała. Badania wykazały, że osoby, które przez kilkadziesiąt dni spożywają 1-6 gramów cynamonu dziennie, doświadczają obniżenia ciśnienia oraz poziomu cukru i lipidów we krwi.
Kardamon ma z kolei właściwości termogeniczne co oznacza, że pomaga zwiększyć spalanie kalorii poprzez podniesienie temperatury ciała. Niektóre badania sugerują, że kardamon może wpływać na uczucie sytości, co może pomóc w kontroli apetytu i zapobieganiu nadmiernej konsumpcji kalorii.
Wyniki przeglądu z 2021 roku sugerują, że kardamon może mieć korzystny wpływ na poziom cukru we krwi, markery stanu zapalnego i redukcję tłuszczu w wątrobie.
Warto przy tym wspomnieć, że zarówno cynamon, jak i kardamon zawierają związki przeciwzapalne i przeciwutleniające. Oznacza to, że korzyści płynące ze spożywania cynamonu i kardamonu znacznie przewyższają te związane z kontrolą wagi!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.