Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badanie, którego wyniki zostały opublikowane na łamach naukowego czasopisma "Current Developments in Nutrition".
Zobacz także: Przepis na sok z jagód. Doskonały na odporność
Kupujesz sok? Nie daj się nabrać w sklepieDowiedziono w nim, że sok z granatu może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, również u osób z rozwiniętą już cukrzycą typu 2. W naukowym eksperymencie wzięło udział 21 osób. Były to osoby zdrowe, o prawidłowej masie ciała. Uczestnicy badania losowo otrzymywali do wypicia sok z granatów, wodę lub napój na bazie wody. Wnioski zaskoczyły samych badaczy, bo chociaż tak, jak zakładano, woda nie wpłynęła na poziom cukru we krwi żadnej z osób, to sok z granatów sprawiał, że po 15 minutach od jego spożycia, poziom ten zaczął spadać. Na tej podstawie naukowcy uważają, że chociaż soki nie są wskazane w diecie osób z rozwiniętą cukrzycą typu 2, to właśnie sok z granatów może być spożywany również przez diabetyków.
Sok z granatu ma też wiele innych właściwości prozdrowotnych. Jest uważany za naturalny eliksir młodości, który dzięki obecności antyoksydantów ma pozytywny wpływ na wygląd naszej skóry, a także spowalnia procesy jej starzenia się. Niektóre badania podkreślają też jego ogromną wartość dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu. Sok z granatu wpływa na pamięć, poprawia koncentrację, a także minimalizuje ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
To jednak nie koniec – ten cenny napój zmniejsza wchłanianie złej frakcji cholesterolu LDL, dzięki czemu chroni przed rozwojem groźnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Wpływa też protekcyjnie na wątrobę oraz nerki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sok z granatu łagodzi dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), obniża ciśnienie krwi, poprawia jej przepływ, a także pomaga pozbyć się złogów i zwapnień. Dodatkowo dzięki zawartości silnych przeciwutleniaczy wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Badania potwierdziły, że jest cennym składnikiem profilaktyki nowotworów piersi, prostaty, płuc oraz jelit.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.