Sztywność karku. Symptom, którego nie wolno lekceważyć
Główną przyczyną pojawienia się objawów oponowych jest przykurcz mięśni, który powoduje podrażnieniem korzonków nerwowych. Ich wystąpienie najczęściej świadczy o chorobę ośrodkowego układu nerwowego.
Zobacz także: Tajemnicza choroba atakuje mózg
Mogą wskazywać na zapalenie mózgu, guzy wewnątrzczaszkowe czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Niekiedy występują też u pacjentów chorych na świnkę. Objawom oponowym towarzyszą zazwyczaj też inne symptomy, takie jak bóle głowy, wymioty, światłowstręt, gorączka, mdłości czy silna wrażliwość na zewnętrzne bodźce.
Do najczęściej występujących objawów oponowych można zaliczyć sztywność karku. Mówimy o niej mówić wtedy, gdy chory nie może zbliżyć brody do klatki piersiowej. Gdy zauważysz u siebie ten objaw, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Sztywność karku pojawia się również w przebiegu takich chorób jak: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalnego zapalenia stawów, zaburzeń związanych z krążkami międzykręgowymi, polimialgii reumatycznej czy choroby Parkinsona.
Zobacz także: Pojawia się po 30-stce. Sygnał, że mózg choruje
To również jeden z wczesnych objawów udaru mózgu. Może być też następstwem urazu spowodowanego gwałtownym ruchem szyi w przód lub w tył. Sztywnienie karku pojawia się również w przypadku krwawienia podpajęczynówkowego, które jest najczęściej skutkiem pęknięcia tętniaka mózgu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.