Badacze postanowili wziąć pod lupę flawonoidy. To spora grupa, do której należą: antocyjany, flawony i flawanony, izoflawony, flawonole i flawonole.
Związki te znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego, warzywach i owocach. Już wcześniejsze badania podkreślały ich ogromną rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej i przeciwmiażdżycowej. Wiadomo też, że chronią nasz organizm przed stanami zapalnymi, a także działają przeciwutleniająco.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Naukowcy z Edith Cowan University (ECU) opublikowali wyniki swoich badań. Jednym z głównych autorów był dr Ben Parmenter z ECU Nutrition and Health Innovation Research Institute. Ekspert przyznał, że nie wszystkie produkty są tak samo bogate we flawonoidy. W niektórych znajdziemy ich znacznie więcej i to właśnie po nie powinniśmy sięgać.
Są to zazwyczaj czarna lub zielona herbata, jagody, truskawki, pomarańcze, czerwone wino, jabłka, rodzynki, winogrona i ciemna czekolada – przyznał dr Parmenter.
Naukowcy postanowili przyjrzeć się w szczególności dwóm związkom, dlatego zbadali flawan-3-ole i flawonole. Okazało się, że mogą one zmniejszać ryzyko zwapnienia największej tętnicy w naszym organizmie – aorty brzusznej. Za zwapnieniem stoją zmiany miażdżycowe, w wyniku których w ścianie aorty odkładane są blaszki miażdżycowe.
O prozdrowotnych właściwościach zielonej herbaty mówi się od dawna, jednak okazuje się, że nie tylko zielona, ale i czarna jest godna uwagi. Według najnowszych badań kilka filiżanek tego napoju dziennie może chronić przed groźnym zwapnieniem aorty brzusznej, które jest ściśle powiązane ze zdrowiem układu sercowo-naczyniowego. Jest to bardzo groźny stan, gdyż zwapnienie może doprowadzić do poważnych problemów z sercem, niewydolności nerek czy niedokrwienia kończyn.
Eksperci z ECU podkreślają, że zwapnienie aorty brzusznej może przyczyniać się do wystąpienia udaru mózgu, zawału serca czy demencji.
Jest głównym predyktorem schorzeń związanych z chorobami naczyniowymi. Nasze badanie jasno pokazuje, że spożycie flawonoidów, które mogą chronić przed zwapnieniem aorty brzusznej jest łatwo osiągalne dla większości ludzi – za pomocą diety – skomentował dr Parmenter.
Naukowcy zauważyli, że najlepszym źródłem flawan-3-oli i flawonoli była czarna herbata. Grupa badanych ochotników, którzy spożywali od dwóch do sześciu filiżanek tego rodzaju herbaty dziennie, miała o 16-42 proc. niższe ryzyko wystąpienia zwapnienia aorty brzusznej w porównaniu do badanych, którzy jej nie pili.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.