Czym jest erytrytol?
Erytrytol jest naturalnym cukrem alkoholowym, który występuje w niewielkich ilościach w niektórych owocach (jak melon, gruszka lub winogrona), niektórych owocach morza, grzybach i pyłku kwiatowym.
Najczęściej pozyskuje się go jednak w procesie fermentacji glukozy lub hydrolizatów skrobiowych. Do tego celu używa się różnych gatunków drożdży.
Zdrowy zamiennik cukru
Erytrytol zawiera zaledwie 0,24 kalorii na 1 gram produktu. Ta sama ilość cukru dostarcza aż 4 kalorii — różnica jest więc znaczna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prawdą jest jednak, że aby uzyskać ten sam poziom słodyczy, należy użyć nieco więcej erytrytolu niż cukru – dwie i pół łyżeczki erytrytolu da ten sam efekt, co dwie łyżeczki cukru — ale osobom dbającym o odpowiednią podaż kalorii jego stosowanie i tak się opłaca.
Badania wykazały, że ten zamiennik sacharozy nie jest pożywką dla drożdży, więc może być bezpiecznie stosowany nawet w przypadku schorzeń o podłożu grzybiczym.
Ponadto erytrytol nie jest metabolizowany przez ludzki organizm (wydala się go w niezmienionej formie) i nie wpływa na wzrost poziomu cukru we krwi, co czyni go idealnym produktem dla diabetyków.
Wady erytrytolu
Erytrytol, podobnie jak inne cukry alkoholowe, nie dostarcza składników odżywczych (potasu, fosforu, żelaza, wapnia, magnezu, kobaltu, manganu oraz witamin A, B1, B2, B6, B12, C, kwasu foliowego, pantotenowego i biotyny), które można znaleźć w pełnowartościowym źródle cukru, jakim jest miód.
Czytaj także: Jedz, nie żałuj sobie. Czyści tętnice z cholesterolu
Erytrol - skutki uboczne
Za duża ilość zamiennika tego cukru w diecie może u niektórych osób powodować efekty uboczne — nudności, bóle głowy i problemy trawienne, w tym biegunki i zaparcia.
Limit dziennego spożycia erytrolu/erytrytolu nie jest jednak określony; brakuje nam zarówno wytycznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, jak i amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.