Zespół dziadka do orzechów to wrodzona wada anatomiczna. U pacjentów dotkniętych tym zaburzeniem pojawia się ucisk lewej żyły nerkowej, który wywiera aorta brzuszna i tętnica krezkowa górna.
Zobacz także: Nietypowy objaw chorego kręgosłupa. Nie lekceważ
W rezultacie nacisk powoduje wzrost ciśnienia żylnego i rozwój krążenia obocznego. Tego typu anomalia naczyniowa często daje mało charakterystyczne objawy, co przez dłuższy czas utrudnia lekarzowi postawienie trafnej diagnozy. Zespół dziadka do orzechów może być wykryty w każdym wieku.
Do objawów zalicza się zaburzenie prawidłowej postawy ciała z odchyleniem w lewo. Pacjenci skarżą się również na dolegliwości bólowe w okolicach brzucha, podbrzusza, nerek i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Co więcej, u chorego mogą występować wymioty, nudności, osłabienie organizmu oraz żylaki kończyn dolnych i odbytu. Podstawowym elementem diagnostyki jest pobranie moczu do analizy. Krwinkomocz, krwiomocz lub białkomocz może świadczyć o rozwoju zespołu dziadka do orzechów.
Kolejny etap to rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa lub badanie USG Doppler. Jeśli wspomniany zespół dotyczy najmłodszych pacjentów i nastolatków, wówczas zaburzenie może ustąpić samoistnie. W przypadku osób starszych - wykonuje się zabieg chirurgiczny, podczas którego udrażnia się uciskane naczynie w celu przywrócenia prawidłowego przepływu.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.