Jeden ząbek surowego czosnku, ważący około 3 gramów, dostarcza 2 proc. dziennego zapotrzebowania na mangan i witaminę B6, 1 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C i selen oraz niewielkie ilości wapnia, miedzi, potasu, fosforu, żelaza i witaminy B1.
Czytaj także: Jest większy po posiłku. Tak trzustka woła o pomoc
Dzięki swoim silnym właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, czosnek pomaga zwalczać infekcje i wzmacnia układ odpornościowy.
Alliina zawarta w czosnku, która podczas żucia lub miażdżenia przekształca się w allicynę (związek siarkowy), ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe, reguluje poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, co z kolei pomaga zapobiegać chorobom serca.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Czosnek warto spożywać na noc
Ponadto czosnek obniża poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, a jego przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości zmniejszają ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Badania potwierdzają, że czosnek stymuluje układ trawienny oraz stabilizuje poziom glukozy w nocy, co jest szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą.
Rekomendowany sposób na spożycie czosnku to zjedzenie łyżeczki pasty z czosnku na godzinę przed snem. Surowe ząbki można rozgnieść lub posiekać i zjeść powstałą miazgę prosto z łyżeczki. Warto jednak pamiętać, że czosnek może podrażniać żołądek, więc dobrze jest zaczynać od małych ilości – na początek wystarczy nawet 1/3 łyżeczki.
Czytaj także: Jest większy po posiłku. Tak trzustka woła o pomoc
W tych przypadkach nie powinno stosować się czosnku
Niektórzy powinni unikać surowego czosnku, zwłaszcza osoby z chorobami żołądka (jak wrzody żołądka, zapalenie żołądka czy refluks) i wątroby. Unikać go powinny również osoby, które walczą z dolegliwościami ostrego nieżytu żołądka, czy z nasiloną hipotonią.
Dla tych, którzy nie cierpią na przewlekłe choroby, spożywanie czosnku przynosi wiele zdrowotnych korzyści. Nie ma przeciwwskazań do stosowania go przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, lecz nie powinno przekraczać się zalecanej dawki do spożycia.