1. Żywność bogata w błonnik
- Błonnik nie jest trawiony przez organizm i dlatego nie podnosi poziomu cukru we krwi. Spowalnia trawienie i wchłanianie węglowodanów, co może prowadzić do bardziej stopniowego uwalniania glukozy do krwiobiegu. Pomaga to zapobiegać gwałtownym skokom i spadkom poziomu cukru we krwi – wyjaśnia lekarz.
Zaleca wybieranie produktów pełnoziarnistych - owies, chleb pełnoziarnisty, płatki zbożowe z otrębów, owoce, warzywa i orzechy.
2. Pokarmy bogate w białko
- Białko może pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi, zmniejszając wpływ węglowodanów na poziom glukozy i stymulując uwalnianie hormonów powodujących uczucie sytości, co może zapobiegać przejadaniu się – mówi dr Patel.
Zaleca włączenie do swojego śniadania jajek, jogurtu greckiego, twarogu i chudych mięs.
3. Zdrowe tłuszcze
Włączenie zdrowych tłuszczów do śniadania może pomóc spowolnić trawienie i uwalnianie cukru do krwiobiegu. Podobnie jak białko, zdrowy tłuszcz może również pomóc w utrzymaniu uczucia sytości.
Mając to na uwadze, dr Patel zaleca spożywanie produktów takich jak awokado, orzechy i oliwa z oliwek.
4. Warzywa nieskrobiowe
Bogate w składniki odżywcze i błonnik produkty takie jak szpinak, jarmuż, brokuły, papryka i pomidory mają niską zawartość węglowodanów i kalorii.
- Dodatkowo ich niskokaloryczny charakter może pomóc w kontrolowaniu masy ciała, co jest ważne dla ogólnej kontroli poziomu cukru we krwi – dodaje lekarz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
5. Owoce o niskiej zawartości glukozy
Indeks glikemiczny opisuje szybkość, z jaką węglowodany podnoszą poziom glukozy we krwi. Owoce takie jak jagody, jabłka, gruszki, wiśnie i cytrusy uwalniają cukier wolniej do krwiobiegu.
- Może to pomóc w stopniowym zwiększaniu poziomu cukru we krwi, zamiast go gwałtownie zwiększać – tłumaczy dr Patel.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.